آمار جمعیت افغانستان ۲۷.۵ میلیون نفر اعلام شد

Image caption غفوری: به اضافۀ ۱.۵ میلیون کوچی، ما جمعیت افغانستان را ۲۷.۵ میلیون نفر تخمین کرده‎ایم. ۱۴.۱ میلیون مرد و ۱۳.۴ میلیون زن

اداره احصائیه (آمار) مرکزی افغانستان آمار تخمینی جمعیت این کشور را اعلام کرده که نشان می‎دهد به ۲۷ میلیون و پانصد هزار نفر رسیده است.

عبدالرحمان غفوری، رئیس این اداره به خبرنگاران گفت که در یک سال گذشته جمعیت افغانستان نیم میلیون نفر افزایش داشته است.

آقای غفوری گفت: "به اضافۀ ۱.۵ میلیون کوچی، ما جمعیت افغانستان را ۲۷.۵ میلیون نفر تخمین کرده‎ایم. ۱۴.۱ میلیون مرد و ۱۳.۴ میلیون زن."

رئیس اداره آمار گفت که بر اساس آمار این اداره، ۷۶ درصد جمعیت کل کشور روستا نشین هستند.

با این همه، آماری که او ارائه کرد، هنوز میزان دقیق زاد و مرگ و همچنین شمار مهاجران افغان در خارج از کشور نامشخص است.

مهاجران شامل آمار ارائه شده از سوی اداره احصائیه نیستند.

با این حال، سازمان ملل هم شمار جمعیت افغانستان را برآورده کرده و آمار این سازمان جمعیت افغانستان را یک میلیون بیشتر از آمار اداره احصائیه افغانستان نشان می‎دهد.

پیش از این در افغانستان هیچ سرشماری دقیق و مورد قبول همه صورت نگرفته است. اولین و آخرین بار در سال ۱۳۵۸، بیش از ۶۰ درصد جمعیت کشور سرشماری شد و بقیه جمعیت را بر اساس آن تخمین زدند و در نتیجه، آمار جمعیت بین ۱۳ تا ۱۴ میلیون نفر اعلام شد.

Image caption آقای جوادی گفت که ضریب خطای آمار تخمینی بالا است و چنین آماری نمی‎تواند مبنای سیاست‎گذاری دقیق قرار گیرد

در سال‎های اخیر ناامنی چالش اصلی بر سر راه اجرای سرشماری در افغانستان بوده است. اداره آمار هم به همین دلیل ناگزیر شده که یک آمار تخمینی از جمعیت کشور ارائه کند.

مسئولان تاکید دارند که این آمار "تقریباً دقیق" است.

با این حال، ابهامی که در مورد آمار جمعیت افغانستان همواره وجود داشته هنوز خیلی رفع نشده و آمار ارائه شده نمی‎تواند در بسیاری از موارد مبنای تصمیم‎گیری‎ها قرار گیرد.

محمداسلم جوادی، استاد جامعه شناسی، می‏‎گوید که ضریب خطای آمار تخمینی بالا است و چنین آماری نمی‎تواند مبنای سیاست‎گذاری دقیق قرار گیرد.

آقای جوادی گفت: "آنچه که در این جا صورت می‎گیرد، آمار مبتنی بر سرشماری نیست، بلکه آمارهای تخمنی است که با استفاده از نمونه‎گیری خوشه‎ای یا نمونه‎گیری تصادفی صورت می‎گیرد. در این نوع آمارگیری‎ها ضریب خطا زیاد است."

او افزود: "حالا جمعیت روستایی ۷۶ درصد و بقیه جمعیت شهری و کوچ‎نشین اعلام شده. در این صورت وزارت توسعه روستایی برای ۷۶ درصد جمعیت برنامه‎ریزی می‎کند، در حالی که ممکن است جمعیت واقعی روستانشین ۶۰ درصد باشد. در این صورت در برنامه‎ریزی توسعه روستای خطاهای زیادی اتفاق می‎افتد. در توسعه شهری هم همین مشکل به وجود می‎آید."

Image caption سال گذشته وقتی که اداره احصائیه آمار جمعیت ولایت بامیان را اعلام کرد، ساکنان این ولایت آن را به شدت مورد انتقاد قرار دادند

این استاد دانشگاه گفت: "در افغانستان نگاه ملی و جامع به شهروندان وجود ندارد. به همین دلیل گروه‌های مشخصی در جامعه احساس می‎کنند که از وزن اجتماعی متفاوتی برخوردارند. این وضعیت اجتماعی در پاره‎ای از موارد یا در اغلب موارد کمرنگ یا به صورت غیرواقعی جلوه داده می‎شود. به همین دلیل، ممکن است که این گروه‌های اجتماعی طرفدار این باشند که محاسبات دقیق صورت گیرد."

سال گذشته وقتی که اداره احصائیه مرکزی جمعیت ولایت بامیان را اعلام کرد، ساکنان این ولایت آن را به شدت مورد انتقاد قرار دادند و گفتند که سرشماران در کار خود سهل انگاری کردهاند.

مسئولان این اداره در آن وقت گفتند که سرشماری جمعیت این ولایت یک طرح آزمایشی بود که برای بررسی وضعیت اقتصادی، اجتماعی و جمعیت‎شناسی این ولایت انجام شد.

مطالب مرتبط