روزنامه های کابل: سه شنبه، ۱۰ ثور

Image caption عکس و تیتر اول ماندگار

انتشار گزارش روزنامه نیویورک تایمز مبنی بر این که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، به دفتر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان پول نقد می داده، در روزنامه های چاپ کابل بازتاب گسترده ای داشته است.

این روزنامه آمریکایی گزارش داده که سیا در ده سال گذشته ده‌ها میلیون دلار بدون حساب و کتاب به دفتر آقای کرزی داده است. منبع اصلی این روزنامه در تهیه این گزارش خلیل رومان، معاون رئیس دفتر حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان (۲۰۰۵-۲۰۰۲) بوده است.

"پاسخ رئیس جمهوری در مورد کمک های نقدی حکومت آمریکا به دفتر شورای امنیت ملی افغانستان" تیتر اول روزنامه دولتی انیس است. انیس نوشته که آقای کرزی دیروز (دوشنبه، ۹ ثور) در یک نشست مشترک خبری با رئیس جمهوری فنلاند به سوال یک خبرنگار در این مورد پاسخ داد.

انیس نوشته که سوال این بوده: "دستگاه استخباراتی آمریکا به دفتر شورای امنیت ملی افغانستان پول نقد می دهد؟" بوده و پاسخ آقای کرزی چنین بوده است: "بله، دفتر مشاور امنیت ملی افغانستان حمایت‎هایی را از جانب حکومت آمریکا در طول ده سال گذشته به دست آورده است، نه به مقدار بزرگ بلکه کوچک، که این کمک‎ها به اهداف مختلف مانند اهداف عملیاتی، مساعدت به مجروحین و مریضان و برای پرداخت کرایه خانه و سایر اهداف استفاده شده است و در ده سال گذشته به حکومت افغانستان داده شده است. این کمک ها خیلی مفید بوده و ما از آن تشکر می‎کنیم."

هشت صبح این اظهارات آقای کرزی را به چالش کشیده و پرسیده که حالا چه کسی باور می‎کند که صرف پول‎های بی‎حساب و کتاب تنها منحصر به مواردی بوده که آقای کرزی به آنها اشاره کرده است.

روزنامه افزوده: "پولی که از مجرای غیررسمی دریافت می‎شود، به احتمال قوی غیرمسئولانه و در راستای اهداف جناحی به مصرف می‎رسد. این امر به فساد اداری و مالی دامن زده است." به نظر نویسنده، این که کاخ ریاست جمهوری پول "بی‎حساب و کتاب" دریافت می‎کند، بیانگر آن است که رئیس جمهوری اراده جدی به مبارزه با فساد ندارد.

به باور سرمقاله‎نویس هشت صبح، دریافت "پول بی‎حساب و کتاب از مراجع خارجی رفتاری است قانون‎شکنانه و خلاف مقررات". نویسنده افزوده که دریافت چنین پولی از سوی رئیس جمهوری، به گروه‎های مورد حمایت کشورهای همسایه جرات می‎دهد که از دریافت پول‎های غیرقانونی هراسی به دل راه ندهند.

روزنامه تاکید کرده که آمریکا باید به دادن پول "زیرمیزی" پایان دهد. آمریکا و کشورهایی که پول‎های مشابه به افغانستان می‎فرستند، باید کمک‎های خود را از طریق مجاری رسمی بفرستند و دولت افغانستان هم باید این پول‎ها را از مجاری رسمی به مصرف برساند.

روزنامه وحدت دریافت چنین پولی از سوی دفتر حامد کرزی را "معامله استخباراتی" خوانده و نوشته که مشکل این نیست که چنین کمک‎ها از جانب افغان‎ها دریافت شده، بلکه مشکل این‎جا است که بسته‎های پول از جانب سازمان‎های استخباراتی در اختیار سیاستمداران و مقامات از جمله رئیس جمهوری قرار داده می‎شود و این امر تبدیل به یک عادت شده است.

به نوشته وحدت، کمک‎های پنهانی پس از سال ۲۰۰۶ میلادی باعث تقویت فساد و قانون‎شکنی در افغانستان شده و حکومت آمریکا باید در این مورد پاسخگو باشد. سرمقاله‎نویس روزنامه افزوده که گزارش نیویورک تایمز نشان می‎دهد که باید منتظر انتشار گزارش‎های "شرم‎آور دیگر" هم بود.

اطلاعات روز در سرمقاله خود نوشته که اطلاعات درباره کمک نقدی به دفتر رئیس جمهوری در حالی منتشر می‎شود که حکومت افغانستان تا حال اطلاعات موثقی درباره چنین پول‎ها به مردم افغانستان ارائه نکرده است. به نظر نویسنده، انتشار چنین گزارش‎ها بیانگر آن است که زمامداران کشور تا چه حدی به صورت بالقوه "آماده تطمیع شدن" هستند.

نویسنده افزوده که تزریق پول به نهادهای حکومتی و شخصیت‎های بزرگ حکومتی بدون توافق رسمی، ظرفیت مسئولان رده‎بالای حکومتی را برای پذیرش فساد افزایش می‎دهد و آنها را به‎طور بالقوه آماده فساد و "معامله" می‎کند. به نوشته اطلاعات روز، هم کشورهای همسایه و هم قدرت‎های بزرگ برای نفوذ بر روند تصمیم‌گیری آقای کرزی از این روش استفاده می‎کنند.

ماندگار انتشار گزاش‎ها درباره دریافت پول‎های سیا از سوی دفتر حامد کرزی را مایه "شرم‎ساری" دانسته و پرسش‎هایی را در این مورد مطرح کرده است. از جمله پرسیده که اصولاً چرا دفتر رئیس جمهوری از یک سازمان اطلاعاتی به صورت پنهانی پول دریافت کند.

به باور نویسنده، پاسخ دادن به چنین پرسشی به سود رئیس جمهوری نیست، چرا که سیا یک سازمان اطلاعاتی است و همکاری مالی وظیفه آن نیست و از سوی دیگر دفتر آقای کرزی هم یک نهاد کنترل‏ کننده است و نه محلی برای تحویل‎گیری پول. نتیجه ماندگار این است که ممکن است این پول‎ها خلاف میل مردم آمریکا مصرف شده و به همین سیاه برای یک کار "غیرقانونی" وارد عمل شده است.

مطالب مرتبط