عدم حضور وزیر داخله در جلسه استجواب مجلس افغانستان را دوپارچه کرد

Image caption اظهارات خانم بارکزی اعتراض شماری از نمایندگان را برانگیخت و در نهایت تنش در مجلس مانع تصمیم‌گیری درباره فراخوانی وزیر داخله شد

ژنرال مجتبی پتنگ، وزیر داخله/کشور افغانستان با خودداری از حضور در مجلس نمایندگان، خشم شماری از نمایندگان را برانگیخت.

مجلس آقای پتنگ را به دلیل اظهارات اخیرش مبنی بر "مداخله" اعضای شورای ملی در کارهای این وزارت، در جلسه استجواب فراخواند.

وزیر داخله با ارسال نامه‌ای به مجلس، حضورش در این جلسه را "غیرضروری" خواند و از رفتن به مجلس سرباز زد. او در این نامه نوشته که فرستادن این نامه برای روشن کردن موضوع کافی است.

اما ارسال این نامه نمایندگان مجلس را رو در روی هم قرار داد.

شماری از نمایندگان خواستار استیضاح آقای پتنگ شدند. عبدالقیوم سجادی گفت: "این اظهارات او کاملا خلاف قانون و غیرموجه است. وزیر داخله باید امروز این جا حضور پیدا می‌کرد. این از صلاحیت مجلس نمایندگان است [که او را فرابخواند]."

اما شکریه بارکزی، دیگر نماینده مجلس از همکاران خود به شدت انتقاد کرد و گفت: "در کجای قانون گفته شده که عدم حضور یک وزیر در جلسه استجواب سبب استیضاح او می‌شود. وزیر را استیضاح کنید و در کنارش وکیلی را که امتیاز گرفته، امر تاکسی گرفته، قاچاقبر، دزد و رهزن را آزاد کرده هم از پارلمان بیرون کنید."

این اظهارات خانم بارکزی اعتراض شماری از نمایندگان را برانگیخت و در نهایت تنش در مجلس مانع تصمیم‌گیری درباره فراخوانی وزیر داخله شد.

هر چند عبدالرووف ابراهیمی، رئیس مجلس ابتدا گفت که کمیته روسای کمیسیون‌های مجلس درباره طرح استیضاح مجتبی پتنگ تصمیم خواهد گرفت، اما هرج و مرج در مجلس باعث شد که او جلسه را بدون نتیجه، پایان یافته اعلام کند.

Image caption پیش از این آقای پتنگ به شورای امنیت ملی شکایت کرده است که اعضای مجلس نمایندگان و سنا در کار او مداخله می‎کنند

پیش از این آقای پتنگ به شورای امنیت ملی شکایت کرده است که اعضای مجلس نمایندگان و سنا در کار او مداخله می‎کنند.

به دنبال آن صدیق صدیقی، سخنگوی او به خبرنگاران گفت که در چهار ماه گذشته وزیر امور داخله ۳۱ بار به مجلس نمایندگان و ۱۴ بار به مجلس سنا فراخوانده شده و بیش از ۱۵ هزار درخواست نمایندگان به دفتر وزیر رسیده است.

مجتبی پتنگ بیشتر این درخواست‌ها را "مداخله‎های بی‎جای نمایندگان" در کار خود دانسته است.

اما غلام‌حسین ناصری عضو مجلس گفت که بخشی از درخواست‌های نمایندگان از سر ناگزیری مردم توسط نمایندگان به وزیر ارائه شده است.

او افزود: "تمام دروازه‌های حکومت افغانستان به روی مردم عادی بسته است. به عنوان مثال کسی می‌خواهد معلم شود. پیشنهاد او راه نمی‌افتد. ما مجبوریم درخواست او را ببریم. کسانی هستند که چندین سال خدمت کرده‎اند، اما به آنها ترفیع داده نمی‎شود، بخاطری که ترفیع بر اساس نظام رشوه صورت می‎گیرد."

مطالب مرتبط