روزنامه‌های کابل: چهارشنبه، ۱۱ ثور

روزنامه‌های امروز کابل پرداخت پول نقد توسط سیا به دفتر ریاست جمهوری، فشارهای پاکستان به دولت افغانستان، نبود برنامه لازم برای آینده افغانستان و تاخییر در روند توشیح قانون انتخابات توسط ریاست جمهوری را مهم دانسته اند.

روزنامه افغانستان در سر مقاله امروز خود نوشته است که دفتر ریاست جمهوری افغانستان در ذهن مردم افغانستان جایی است که برنامه‌های برزگ دولتی در آنجا برنامه ریزی می‌شود، پایه‌های حکومت ملی در آنجا تحکیم می‌شود و هرچه که در این محل انجام می‌شود با در نظر داشت منافع و مصالح ملی کشوراست. به نظر مردم هر اداره‌ای اگر مبتلا به فساد باشد، این دفتر جایی است که با هر نوع فساد، فریبکاری و پنهان کاری مبارزه می‌کند.

این روزنامه افزوده است که به همین دلیل، باور اینکه دفتر ریاست جمهوری نیز پولهایی را دریافت کرده که نه مقدار آن معلوم است و نه مورد مصرف آن به کسی گفته شده، برای مردم سخت دشوار است.

به نوشته افغانستان اگر این پولها به عنوان کمک به دولت افغانستان داده شده‌، نه تنها عیبی ندارد بلکه به نفع مردم و دولت افغانستان بوده، ولی باید این روند شفاف باشد تا شک و تردید را بر نیانگیزد.

افغانستان ادعا کرده که کم کردن فاصله میان دولت و ملت وظیفه دولت است و نهاد ریاست جمهوری نیز با بررسی دقیق و ارایه گزارشهای شفاف به مردم، باید شک و شبهه‌ها را از میان برداشته و اعتماد مردم به دولتمردان را بیشتر سازد.

روزنامه باور با ادعای اینکه فشارها از سوی دولت پاکستان بر افغانستان افزایش یافته، نوشته است که این کشور نه تنها به توافقات انجام شده عمل نکرده تا وضعیت کنونی در افغانستان خاتمه یابد، بلکه تلاش نموده تا فشارهای فزاینده‌ای را به افغانستان وارد کند.

باور افزوده است که مشکلات در خط دیورند و بسته شدن بندر(گذرگاه) مرزی تورخم نیز در این راستا می باشد. گفته می‌شود که پاکستان از افغانستان خواسته است که نقش هند را در این کشور کم سازد.

روزنامه ماندگار مصاحبه‌ای را با وحید مژده تحلیل گر مسایل سیاسی افغانستان انجام داده است که در گفتگو آمده است. وضعیت افغانستان کنونی مشابه وضعیت افغانستان بعد از خروج نیروهای شوروی از این کشور می‌باشد. اکنون آمریکا می‌خواهد افغانستان را ترک کند ولی هیج برنامه‌ای برای آینده این کشور ندارد و گروهای مسلح مخالف دولت نیز برنامه‌ای برای آینده و یا اینکه چه خواسته‌ای از دولت فعلی افغانستان دارند، اعلام نکرده‌اند.

ماندگار افزوده که نیاز است تا تمام نیروهای موثر درافغانستان به یک تفاهم ملی برسند، ولی حاکمیت درافغانستان به جای اینکه این نیروها را با همدیگر نزدیک کنند روز به روز تلاش دارد تا آنان را از هم جدا کند. مثلا حزب اسلامی اکنون به چند شاخه تقسیم شده‌است.

روزنامه ۸صبح از ابراز نگرانی رئیس کمیسیون انتخابات در روند توشیح قانون انتخابات افغانستان خبر داده و به نقل از وی نوشته است که اگر قانون انتخابات تا ماه سنبله/ شهریور امسال در اختیار آنان قرار نگیرد، این کمیسیون قادر نخواهد بود تا جدول زمانی انتخابات را که قبلا اعلام کرده بودند، اجرائی کنند.

۸صبح افزوده است که اکنون وزارت دولت در امور پارلمانی افغانستان خواستار واگذاری صلاحیت رسیدگی به شکایت انتخاباتی به قوه قضائیه افغانستان شده است. در قانون مصوب شورای ملی افغانستان این صلاحیت به کمیسیون رسیدگی به شکایت انتخاباتی داده شده بود. احزاب و نهادهای مدنی به صلاحیت قوه قضائیه افغانستان در رسیدگی به این نوع شکایت تردید دارند.

این روزنامه نوشته است که در قانون مصوب یک کمیته گزینش به منظور انتخاب اعضاء کمیسیون انتخاب تعیین شده، ولی دولت افغانستان مخالف این کمیته گزینش است. دولت این روند را مخالف قانونی اساسی افغانستان اعلام کرده و تاکید کرده که بر اساس قانون اساسی انتخاب این افراد از صلاحیت رئیس جمهور می‌باشد.

نویسنده ۸صبح ادعا کرده که رئیس جمهور به این خواست نهادهای مدنی و مخالفان سیاسی توجه نکرده و همین روند باعث ایجاد بی‌اعتمادی سیاسی در کشور شده است.

مطالب مرتبط