بانک جهانی: افغانستان به یکی از شاخصهای اهداف توسعه‌ هزاره دست یافته است

Image caption بانک جهانی اعلام کرده است که افغانستان در زمینه تامین آب آشامیدنی به شاخص اهداف هزاره دست یافته است.

نمایندگی بانک جهانی در کابل اعلام کرد که افغانستان به یکی شاخصهای اهداف هزاره سازمان ملل که تامین آب آشامیدنی بهداشتی می باشد‌، دست یافته و در زمینه بهداشت نیز با توجه به اهداف هزاره، رشد چشمگیر داشته است.

رئوف ضیا، مسئول بخش مطبوعاتی بانک جهانی به بی‌بی‌سی گفت:" براساس گزارش نظارت جهانی از اهداف هزاره سازمان ملل، افغانستان که از جمله ۲۰ کشور نا آرام جهان می باشد به این شاخص دست یافته است."

بانک جهانی نیز گزارشی را در این زمینه منتشر کرده که کشورهای افغانستان، نپال و میانمار از جمله کشورهایی یاده شده که با توجه به نا امنی در این کشورها، در راستای اهداف هزاره رشد قابل قبولی داشته‌اند.

براساس گزارش بانک جهانی وضعیت بهداشتی نیز در افغانستان به گونه‌ای‌است که انتظار می‌رود بزودی به شاخص‌های اهداف هزاره سازمان ملل دست یابد.

بر اساس گزارش بانک جهانی، اکنون تعداد مراکز بهداشتی در ۱۱ ولایت تحت پوشش کمک‌های این بانک، به ۴۲۳ مورد رسیده که ۲۰ هزار کارمند امور بهداشت در این مراکز مشغول کار هستند.

بانک جهانی تعداد مراکز بهداشت درسراسر افغانستان را دو هزار اعلام کرده که این روند باعث شده که مرگ و میر مادران و کودکان در این کشور ۸۰ درصد کاهش یابد.

میزان مرگ و میر مادران در هنگام زایمان نیز از هزار و۶۰۰ مورد از هر صد هزار زایمان که در سال ۲۰۰۳ ثبت شده بود، به ۳۲۷ مورد کاهش یافته و مرگ و میر کودکان زیر ۵ سال نیز ۶۲ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

اهداف توسعه هزاره سازمان ملل که در سال ۲۰۰۰ کشورهای جهان در زمینه آن به توافق رسیدند، به صورت مخفف MDGs یاد می‌شود که کشورهای جهان باید تا سال ۲۰۱۵ به آن دست یابند. این سند در ماه سپتامبر سال ۲۰۰۰ توسط ۱۸۹ کشور پذیرفته شد و ۱۴۷ کشور نیز تاکنون این سند را امضا کرده‌اند.

تردید دولت افغانستان

اما نهادهایی که در زمینه آبرسانی درافغانستان فعالیت دارند نسبت به درستی ارقام ارائه شده از سوی بانک جهانی ابراز تردید کرده اند.

Image caption غلام قادر:شک و تردیدهای درباره ارقام ارائه شده بانک جهانی وجود دارد.

مهندس غلام قادر، مسئول برنامه آبرسانی وزارت توسعه روستاهای افغانستان دراین زمینه می‌گوید که شک و تردیدهایی درباره ارقام ارائه شده بانک جهانی وجود دارد.

او می افزاید که بر اساس ارقام ارائه شده بانک جهانی، تمام مردم افغانستان اکنون به آب آشامیدنی دسترسی دارند، درحالیکه آخرین ارقامی که با همکاری فنی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) و اداره مرکزی احصائیه/ مرکز آمار افغانستان منتشر شده، این مقدار ۵۰ درصد می‌باشد.

آقای قادر می‌افزاید که انتظار نمی‌رود افغانستان بتواند تا سال ۲۰۱۵ به اهداف هزاره سازمان ملل دست یابد و براساس مطالعات افغانستان تا پنج سال دیگر در صورتی قادر خواهد بود تا به اهداف هزاره سازمان ملل دست یابد، که بتواند ۵۰۰ میلیون دلاری را که نیاز دارد، دریافت کند.

او با اشاره به اینکه در افغانستان اکنون در حدود ۱۳۵ هزار مبنع آبی ساخته شده تاکید می‌کند که ۳۵ درصد این منابع نیز به دلیل عدم مراقبت لازم و کاهش سطح سفره‌های آبی غیر فعال می باشند.

قادر می‌افزاید که اکنون حدود ۳۰ درصد از مردم افغانستان به محیط بهداشتی دسترسی دارند و بر اساس آمار اداره مرکزی احصائیه از هر هزار کودک در حدود ۱۱۱ نفر قبل از رسیدن به سن پنج سالگی جان خود را از دست می‌دهند.

مطالب مرتبط