روزنامه‌های کابل: شنبه، ۱۴ ثور

موضوع مهم روزنامه‌های روز شنبه کابل تنش‌های مرزی میان افغانستان و پاکستان بوده که از سوی جامعه رسانه‌ای افغانستان با واکنش‌های متفاوت روبرو شده است.

روزنامه دولتی انیس در سر مقاله خود نوشته‌است که مقایسه اعمال خصمانه پاکستان با حسن نیت‌های افغانستان نشان می‌دهد که کشور پاکستان تمام احسان‌ها و حسن نیت‌های افغان ها را نادیده گرفته و فراموش کرده‌است .

به نوشته این روزنامه سیاسیون و تحلیلگران پاکستانی همواره به نظامیان این کشور هشدار داده‌اند که ثبات و مناسبت نیک با افغانستان بیشتر به نفع پاکستان است، ولی این گفته‌ها به گوش نظامیان نرفته و یا فراموش کرده‌اند.

انیس افزوده است که عبور نظامیان پاکستانی از خط دیورند در ولایت ننگرهار و نورستان خشم فزاینده مردم افغانستان را بر انگیخت و اقدام دلیرانه نیروهای مرزی افغانستان در ولسوالی گوشته درسی بود برای نیروهای پاکستان و حمایت همه جانبه مردم افغانستان نیز نشان داد که صبر مردم این کشور به پایان رسیده‌است.

این روزنامه افزوده است که ادامه درگیری به نفع هر دو کشور نمی‌باشد و حامد کرزی رئیس جمهوری نیز اعلام کرده است که امیدوار است تا درگیریها میان دو کشور ادامه نیابد.

روزنامه آرمان ملی نیز در مقاله خود با ذکر این نکته که 'پاکستان تجاوز را از سرت دور کن'، نوشته است که در سالهای گذشته حملات موشکی نیروهای پاکستانی به مناطق مرزی افغانستان از سوی دولت افغانستان بدون واکنش باقی ماند و این روند باعث شد که پاکستان به صورت مخفی و آشکار تجاوز خود را آغاز کند.

این روزنامه نوشته است که فریاد و ضجه ساکنان این ولایت‌ها باعث شد که دولت افغانستان نیز انتقادهایی را از دولت پاکستان مطرح کند. اگر دولت افغانستان از همان ابتدا موضوع را جدی می‌گرفت و با نهادهای بین المللی از جمله سازمان ملل مشکل را مطرح می‌کرد، مسایل مرزی افغانستان و پاکستان جنجالی نمی‌شد.

روزنامه خدمتگار ازحمایت مردم ولایت ننگرهار در شرق افغانستان از نیروهای امنیتی افغان خبر داده و نوشته که دیروز در مراسم خاکسپاری جسد سرباز مرزی افغانستان که در جنگ با نیروهای پاکستان کشته شد، می‌توان حمایت مردم و همبستگی ملی را در میان مردم دید و این روند روحیه جدیدی را در کشور ایجاد کرده است.

روزنامه سرنوشت نیز نوشته که نیروهای امنیتی افغان به اندازه کافی تجهیزات ندارند، ولی در دفاع از وطن دارای روحیه عالی می‌باشند. موضوع دیگری نیز که در این تنش هویدا شد، این بود که مردم افغانستان بیدار هستند و برای دفاع از خاک و سر زمین خود اراده لازم را دارند. علاوه برآن حوادث اخیر نشان می‌دهد که آمریکا طرفدار افغانستان نیست، بلکه طرفدار پاکستان می‌باشد.

روزنامه اصلاح نیز در سر مقاله خود نوشته است که اقدامات در ولسوالی گوشته ولایت ننگرهار در شرق افغانستان نشان داد که برای افغانستان صلح‌جو هیج‌گونه اقدام تجاوز کارانه در داخل مرزهایش قابل قبول نیست. این حادثه خاطر نشان ساخت که افغانها با وجود حوصله مندی لازم در صورتیکه کاسه صبرشان لبریز شود آماده هرگونه جانبازی برای حفاظت از خاک خود می‌باشد.

روزنامه سخن ماندگار با اشاره به اینکه جنگ نظامی میان افغانستان و پاکستان یک رویا خواهد بود، افزوده است که تبلیغ و ترویج این روحیه می‌تواند بر وضعیت سیاسی و اجتماعی کشور تاثیرات مخرب داشته باشد. معطوف کردن اذهان مردم به بروز جنگ میان دو کشور از شگردهای برخی سیاست مداران است که می خواهند برای گریز از حسابگیری مردم در آستانه انتخابات به آن پناه ببرند.

سخن ماندگار افزوده است که نباید فراموش کرد که مردم افغانستان در دوران جهاد با دستان خالی درسهای سختی به ژنرال های پاکستانی دادند. اما اکنون با اتکا به دانش و شعور سیاسی ما باید از جنگ منظم و جدی با این کشور اجتناب کنیم.

روزنامه ۸صبح نیز نوشته است که تنشهای مرزی میان افغانستان و پاکستان موجب درگیری محدود نظامی شد. پایمردی سربازان پلیس قابل تقدیر ولی ایجاد این تنش به دلیل سیاست های منفعلانه دولت افغانستان می باشد که به نظامیان پاکستانی جرات این کار را داد.

سردبیر ۸صبح افزوده است که لازم است با شرارتهای پاکستان برخورد اصولی و جدی صورت گیرد. منظور دوام جنگ در مرزهای دو کشور نیست، زیرا ماشین جنگی پاکستان با امکانات افغانستان قابل مقایسه نیست. افغانستان باید موشک پرانی پاکستان را به سازمان ملل مطرح و دستگاه دیپلوماسی کشور خلاف رفتارهای ارتش پاکستان را به جامعه جهانی اعلام کند.

۸صبح افزوده است که آمریکا و انگستان باید به پاکستان فشار وارد کند که به تخلفهای مرزی و حمایت از گروه طالبان پایان دهد. درگیری مرزی نشان می‌دهد که افغانستان در برابر همسایه اش از نظر نظامی و امنیتی آسیب پذیر است و تا زمانی که پاکستان تحت فشار قرار نگیرد این تنشها ادامه خواهد داشت.

مطالب مرتبط