روزنامه‌های کابل: یکشنبه ۱۵ ثور

روزنامه‌های یکشنبه ۱۵ ثور/اردیبهشت کابل، مطالبی اصلی خود را به تنش‌های مرزی میان افغانستان و پاکستان اختصاص داده اند.

اکثر روزنامه‌ها تاکید دارند که جنگ راه حل نیست و باید این مشکل از راه دیپلماسی حل شود.

"معضلات تاریخی را سیاسی نسازید" عنوان سرمقاله روزنامه ۸‌صبح است.

روز گذشته حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که خط مرزی دیورند را به رسمیت نمی‌شناسد.

۸‌صبح نوشته که به نظر می‌رسد دولت مردان ما با معضلات و چالش‌های به جا مانده از دوران استعمار برخورد سیاسی و جناحی دارند.

۸‌صبح افزوده که هدف از مطرح کردن موضوع سرحدات افغانستان و پاکستان بر انگیختن احساسات قومی در آستانه انتخابات است.

نویسنده ۸‌صبح می‌نویسد که افغانستان اکنون در موقعیتی نیست که جو را حماسی و جنگی بسازد و باید در پاسخ به خلاف رفتاری‌های پاکستان در مرزها، از قدرت نرم خود استفاده کند. مطرح کردن موضوع موشک باران پاکستان در مرزها در شورای امنیت سازمان ملل، راه حلی است که ۸‌صبح پیشنهاد می‌کند.

۸‌صبح افزوده که موضوع خط دیورند نیز باید در مراجع قضایی بین‌المللی مطرح شود و راه حل آن جستجو شود.

روزنامه اطلاعات روز، تاکید کرده که مشکل خط دیورند، باید از راه دیپلماسی و همکاری سازمان‌های بین‌المللی حل و فصل شود.

اطلاعات روز نوشته که "گوشته" بیش از اینکه محل اختلافات مرزی باشد، قربانی بازی‌های سیاسی است. این روزنامه نوشته که بعید نیست تلاش‌های انجام شده بخشی از اهداف حکومت برای کاهش اعتراضات بر شخص رئیس جمهوری بر سر موضوع دریافت میلیون‌ها دلار از سی آی ای آمریکا باشد و یا نوعی از بازی برای مسایل مربوط به انتخابات.

روزنامه ماندگار نوشته که رئیس جمهور کرزی، پرونده‌ای را باز کرده که سالهاست دولت مردان هر دو کشور آن را به عنوان یک ابزار سیاسی استفاده می‌کنند.

ماندگار افزوده وقتی که کرزی می‌گوید مرزهای تعیین شده توسط انگلیس‌ها را قبول ندارد، دوباره به همان مواضعی بر می‌گردد که به فصل جدایی و تنش میان افغانستان و پاکستان انجامیده بود.

نویسنده ماندگار به این باور است که پشتونستان‌خواهی از بعد تاریخی، قضیه‌ای مختومه به شمار می‌رود و نباید افغانستان جدید را قربانی سیاست‌های کهنه کرد.

"جنگ با پاکستان راه حل نیست" عنوان مطلبی است در روزنامه آرمان ملی.

آرمان ملی نوشته که اگرچه مردم افغانستان آماده دفاع از کشورشان هستند ولی نباید صدای دهل جنگ میان افغانستان و پاکستان در منطقه بلند شود.

آرمان ملی افزوده که این کار برای افغانستان بسیار گران تمام خواهد شد.

نویسنده آرمان ملی از کشورهایی چون آمریکا، عربستان و انگلیس خواسته تا در موضوع تنش های نظامی میان افغانستان و پاکستان پا در میانی کنند و از بروز جنگ در منطقه ممانعت کنند.

مطالب مرتبط