مرزبانان افغان و پاکستانی در اطراف خط مرزی دیورند دوباره تبادل آتش کردند

Image caption در درگیری مسلحانه میان مرزبانان دو کشور، هفته پیش یک پلیس مرزی افغان کشته شد و سه سرباز دیگر زخمی شدند

نیروهای مرزی افغانستان و پاکستان صبح امروز دوباره درگیر شده و به تبادل آتش پرداخته‌اند.

مقام‌های آگاه در جنوب شرق افغانستان گفته اند که این درگیری ها به دنبال تلاش نیروهای پاکستان برای اعمار پاسگاه های مرزی در حریم افغانستان آغاز شده است.

احمدضیا عبدالزی سخنگوی والی ننگرهار به بی بی سی گفته که مقام های محلی افغان تلاش کرده اند که مشکلات مرزی را از طریق گفتگو حل و فصل کنند اما این تلاش ها تاکنون نتیجه ای نداشته است.

آقای عبدالزی همچنین گفت که روز گذشته گُل‌آغا شیرزی والی ننگرهار با قنسول پاکستان در این ولایت صحبت کرده و از او خواسته است که برای جلوگیری از درگیری های بیشتر مرزی در ولسوالی گوشته، از راه نظامی پیش نروند.

او می گوید که با وجود صحبت هایی که صورت گرفته نیروهای پاکستان تلاش کرده اند که پاسگاه های خود را اعمار کنند.

تاکنون آمار دقیقی از میزان تلفات احتمالی نیروهای دو سوی مرز گزارش نشده است.

در همین حال یک منبع آگاه پلیس مرزی در ولایت ننگرهار به بی‌بی‌سی گفت که درگیری ساعت ۸صبح به وقت محلی میان مرزبانان دو کشور آغاز شد و نیروهای افغان و پاکستانی با استفاده از سلاح های سنگین، علیه یکدیگر تبادل آتش کرده اند.

این منبع پلیس مرزی که نخواست نامش فاش شود همچنین گفت که درگیری زمانی آغاز شد که سربازان پاکستانی وارد قلمرو افغانستان شدند و خواستند پاسگاه های تخریب شده خود را ترمیم کنند.

Image caption ولسوالی گوشته ننگرهار، افغانستان را در جنوب شرق از طریق خط مرزی دیورند با پاکستان وصل می‌کند

او گفت که ابتدا از نیروهای پاکستانی خواسته اند که کار اعمار پاسگاه های مرزی را توقف بدهند اما سربازان مرزی پاکستان به این درخواست جانب افغان، اعتنایی نکرده‌اند.

وزارت امور داخله افغانستان گفته است که نبرد نظامی میان سربازان افغان و پاکستانی در اطراف خط مرزی دیورند بنابر درخواست دولت پاکستان، پس از یک ساعت درگیری، متوقف شده است.

به دنبال درگیری مسلحانه نیروهای مرزی افغان و پاکستانی هفته پیش یک پلیس مرزی افغان کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.

با این حال وزارت امور خارجه پاکستان با پخش اعلامیه ای گفته است که دلیل درگیری های مرزی میان دو کشور، حمله مرزبانان افغان به پاسگاه های نظامی پاکستان بوده است.

وزارت خارجه پاکستان گفته است که برای حل اختلاف ها در مورد پاسگاه های مرزی، نیاز است که مقام های عالی رتبه از جمله نظامیان افغانستان و پاکستان با هم مذاکره کنند.

اختلاف های مرزی میان افغانستان و پاکستان حرف تازه ای نیست، در گذشته نیز کش و قوس هایی میان دو کشور در مورد تعیین سرنوشت خط مرزی دیورند به میان آمده و روابط دو کشور به دلیل حملات موشکی پاکستان به ولایت شرقی کنر هم تیره شده است.

حالا مقام های افغان اعلام کرده اند که نیروهای پاکستانی حدود چهل کیومتر داخل قلمرو افغانستان شده اند و این مساله برای شان غیر قابل تحمل است.

بسیاری از ناظران تصمیم گیری در مورد تعیین سرنوشت خط مرزی دیورند را برای حل این معضلات مفید می دانند اما اخیرا حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرده که به هیچ وجه خط مرزی دیورند را به رسمیت نخواهد شناخت.

مطالب مرتبط