هیات افغان: پاکستان در خاک افغانستان پیشروی کرده

Image caption هیات مجلس نمایندگان می‌گوید با مردم و متنفذین محل گفتگو کرده است

یک هیات مجلس نمایندگان افغانستان ادعا کرده که پاکستان در چهل و پنج کیلومتری داخل خاک افغانستان پاسگاه ایجاد کرده و به افغانهای اطراف مرز شناسنامه توزیع کرده است.

این نمایندگان که اخیرا بدنبال تنش های مرزی میان افغانستان و پاکستان، به ولایت مرزی ننگرهار سفر کرده بودند، می گویند که پس از گفتگو با اعضای شورای ولایتی، بزرگان محل، متنفذین و مردم دریافته اند که بخش هایی از خاک افغانستان در جریان سالهای گذشته در اختیار پاکستان قرار گرفته است.

وژمه صافی، از اعضای مجلس نمایندگان و عضو هیات اعزامی به ننگرهار می گوید که در جریان سالهای گذشته نیروهای پاکستانی در خاک افغانستان پیشروی کرده و بخشی از خاک افغانستان را به کنترل خود در آورده اند.

خانم صافی این موضوع را در جلسه عمومی امروز (دوشنبه، ۱۶ ثور/اردیبهشت) در مجلس نمایندگان مطرح کرد و گفت که مساله پیشروی نیروهای پاکستانی در خاک افغانستان، پیش از این توسط خان فریدون خان مومند یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان، با حامد کرزی در میان گذاشته شده است.

خانم صافی افزود که نیروهای پاکستانی پاسگاه های مرزی خود را حدود ۴۵ کیلومتر در خاک افغانستان پیش آورده اند.

او گفت: "با مقام های محلی ملاقات کردیم، جلسه امنیتی تشکیل دادیم و بعد با بزرگان قوم مومند صحبت کردیم و مدارک به دست آمده را بررسی کردیم. با خان فریدون خان مومند، از بزرگان قومی و نماینده مردم ننگرهار در مجلس نمایندگان حرف زدیم، او گفت که نیروهای مرزی پاکستان پاسگاه های خود را به حدی وارد خاک افغانستان کرده اند که خانه پدری اش حالا در قلمرو پاکستان قرار گرفته است."

هیات تفتیش مرکزی مجلس نمایندگان می گوید که اداره امنیت ملی ننگرهار و فرماندهی پلیس این ولایت نیز در جمع آوری مدارک با هیات مجلس، همکاری کرده اند.

اعضای این هیات همچنین ادعا کرده‌اند که پاکستان در تلاش تصاحب بخش های بیشتر خاک افغانستان است و برای رسیدن به دریای کنر، به افغانهای نزدیک مرز شناسنامه توزیع کرده است.

تنشهای مرزی

حکومت پاکستان در مورد این اظهارات تاکنون موضعگیری نکرده است، اما وزارت خارجه پاکستان به دنبال درگیری های مسلحانه میان نیروهای مرزی دو کشور تاکید کرده که برای حل این تنش ها مقام های عالی رتبه و سران نظامی دو کشور باید با هم گفتگو کنند.

Image caption درگیری های مرزی میان افغانستان و پاکستان اخیرا با تلفات جانی همراه بوده است

پیشتر کریم خرم رئیس دفتر حامد کرزی گفته بود که نیروهای ائتلاف در مشکلات مرزی میان افغانستان و پاکستان نقش داشته و پاسگاه های مرزی را به نیروهای پاکستانی واگذار کرده است.

نیروهای حافظ صلح و یاری امنیت (آیساف) این اتهام ها را بی بنیاد عنوان کرده و گفته اند که در جریان انتقال مسئولیت های امنیتی، تاسیسات نظامی خود را به نیروهای افغان سپرده اند.

ژنرال گونتر کتس سخنگوی آیساف در نشست خبری در کابل گفت: "این خبرها که آیساف در جریان انتقال مسئولیت های امنیتی در چند ماه گذشته پاسگاه های خود را در مناطق مرزی به پاکستانی ها سپرده، درست نیست. به نظر من گزارش های داده شده مربوط به سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ میلادی است و محل آن هم دقیق گفته نشده است."

این سخنگوی نیروهای آیساف همچنین گفت که برای حل مشکلات مرزی افغانستان و پاکستان باید به شورای امنیت سازمان ملل متحد رجوع کنند.

در همین حال عزیزالدین احمدزاده رئیس شعبه اول سیاسی وزارت امور خارجه در نشستی با شاه نظر افریدی، کاردار سفارت پاکستان در کابل، از حمله نیروهای مرزی پاکستان در منطقه گوشته ننگرهار انتقاد کرده است.

آقای احمدزی در این نشست که در وزارت امور خارجه برگزار شد، گفته است که نیروهای پاکستانی با استفاده از اسلحه سنگین و سبک به روی مرزبانان افغان آتش گشوده اند.

درگیری هفته پیش میان مرزبانان افغان و پاکستانی، برای نیروهای دو طرف مرز تلفات جانی به همراه داشت.

مطالب مرتبط