روزنامه‌های کابل: سه شنبه ۱۷ ثور

روزنامه‌های روز سه شنبه ۱۷ ثور کابل موضوع افغانستان در آستانه سقوط و تنشهای مرزی میان افغانستان و پاکستان و علاوه برآن نقش طالبان در این تنشها را مهم دانسته است.

روزنامه سخن ماندگار با ذکر 'عنوان که افغانستان در آستانه سقوط ' نوشته است که گزاشها حاکی از این است که در روزهای اخیر ولسوالی غورماج ولایت بادغیس در جنوب غرب افغانستان به تصرف گروهای شورشی در آمده و در حال حاضر این نیروها بخش وسیعی از این ولسوالی را در اختیار دارند.

این روزنامه افزوده است که حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان گاهی فکر می کند مشکل امنیتی در چنین ولایاتی، به بی‌کفایت مقامهای امنیتی مربوط می‌شود و بر اساس این قضاوت مقامات امنیتی را عزل و نصب می کند که این جابجایی‌ها در طول ۱۱ سال گذشته نتیجه‌ای را در پی نداشته است.

سخن ماندگار تاکید کرده سقوط ولسوالی های محلی شاید خبر تکان دهنده‌ای نباشد ولی نباید فراموش کرد که سقوط های بزرگ از مناطق کوچک شروع می شود.

این روزنامه نوشته که براساس گزارشهای نیروهای ایساف ده ولسوالی از کنترول نیروهای دولتی افغانستان خارج شده و این ولسوالی ها از سوی نیروهای شورشی اداره می شود.

سخن ماندگار افزوده است که ادامه دامنه جنگ در افغانستان نمی تواند خبر خوبی برای مردم تلقی شود به ویژه اینکه، این نگرانی هم به وجود آمده که آقای کرزی و اطرافیانش تلاش دارند نوعی جنگ زرگری را با پاکستان آغاز کنند.

این روزنامه نگرانی دیگر را در افغانستان سقوط بهای ارزش افغانی واحد پول این دانسته و نوشته است که این موضوع نگرانی شدید را در کشور ایجاد کرده و مردم پایان دوره حکومت کرزی را با پایان دوره حکومت داکتر نجیب الله مقایسه می‌کند که اوضاع به این سمت گرایده بود.

روز نامه محور نیز در سرمقاله خود با اشاره به اینکه دشمن افغانستان، مسیر که تروریستان از آنجا وارد افغانستان می شود معلوم است و دشمنی ما باکشور پاکستان نیز روز به روز بیشتر می شود. اکنون باید تمام نهادهای افغانی به سمت همدلی حرکت کنند.

محور افزوده است که در ایجاد این همدلی رسانه ها می توانند نقش عمده واساسی را داشته باشند که متاسفانه تعداد از کارشناسان مطبوعاتی موضوع جدال میان افغانستان و پاکستان را به نحوی انعکاس می دهند که این جریان مربوط به یک قوم خاص باشد. این روند می تواند باعث تخریب اذهان عمومی در کشور شود.

روزنامه ۸صبح نیز در سر مقاله خود نوشته است که سخنگویان ناتو دیروز اعلام کردند که در تنشهای مرزی میان افغانستان و پاکستان دخالت نخواهد کرد و افغانستان باید این موضوع را از طریق شورای امنیت سازمان ملل متحد پیگیری کند. اگرکشور خارجی به افغانستان نیز حمله کند آنان وظیفه دفاع از افغانستان را در برابر یک کشور خارجی ندارند.

این روزنامه تاکید کرد که ناتو حاضر نیست در مناقشه مرزی جانب کابل را بگیرد. با توجه به این واقعیت ها مردم و دولت افغانستان باید در مورد دیورند و مشکل مرزی افغانستان تصمیم بگیرند.

۸صبح افزوده است که رئیس جمهور باید این موضوع را به یک گفتمان ملی تبدیل کند و نباید نظر یک تیم و یک جناح، نظریات تمام مردم افغانستان قلمداد شود. زیرا در افغانستان مانند هر کشوری نظریات و دیدگاهای متفاوت وجود دارد. در مورد خط دیورند تفاوت نظرات رامی توان در درون دولت نیز دید.

نویسنده ۸صبح تاکید کرده است که رئیس جمهور، پارلمان، جامعه مدنی، احزاب سیاسی، ائتلافهای سیاسی و چهره مطرح و صاحب نفوذ باید درباره خط دیورند صحبت کنند. بر اساس واقعیت ها و منافع جمعی مردم افغانستان روی این معضل بحث شود.

این روزنامه نوشته که سیاسی سازی و تحریک احساسات و ایجاد فضای حماسی و جنگی به هیج وجه با نفع نیست و شرارتهای پاکستان نیز باید به شورای امنیت ملل متحد گزارش داده شود.

روز نامه اطلاعات روز نیز در سرمقاله خود نوشته است که جنگی علنی محدود یا گسترده می‌تواند فرصتها و پیامدهای از قبیل دگر دیسی ذهنی و روانی در میان مردم افغانستان، پاکستان اهرام استراتژیک استفاده از بنیاد گرای را در مقابل افغانستان از دست می دهد، ملی گرای را در افغانستان زنده خواهد کرد، اشاعه دشمنی با پاکستان زمینه نفوذ و دخالت‌های فرهنگی و مذهبی پاکستان را در افغانستان خواهد بست و زمینه را برای امضاء پیمان امنیتی اسراتژیک نیز فراهم خواهد ساخت.

این روزنامه تاکید کرد که ادامه این روند به هیج عنوان به نفع پاکستان نبوده و رهبران پاکستان نیز با درک این واقعیت تلاش خواهد کرد که از ادامه این روند کنونی جلو گیری کند.

روز نامه وحدت نوشته است که در بحبوحه مناقشات مرزی میان افغانستان و پاکستان صدای از طالبان شنیده نمی‌شود و حتی گفتگوی صلح، انتحار و ترور نیز در این روزها به فراموشی سپرده شده است.

وحدت می افزاید که در طول یک هفته واکنش خاصی نسبت به این مناقشه از سوی طالبان دیده نشده است. این نشان می دهد که طالبان منافع سیاسی را بر منافع ملی کشوری که با آن احساس تعلق می کند ترجیح می دهد.

این روزنامه تاکید کرده که نباید در مواجه با همسایگان، طالبان که دشمنان مستقیم مردم افغانستان می باشند از آن سود ببرند. نباید این نیروها عملا ابزار دست سازمان اطلاعات و دشمنان افغانستان قرار گیرند.

مطالب مرتبط