واکنش 'کمرنگ' پاکستان به تنشهای مرزی

Image caption تنها برخی از روزنامه های پاکستان به درگیری های مرزی پرداختند

درگیری های اخیر در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان واکنش های تندی را در داخل افغانستان بدنبال داشت. این واکنش ها، از ابراز نظر رسمی رئیس جمهور کرزی گرفته تا اعتراض های خیابانی و تظاهرات را در بر می‌گیرد.

اما موضعگیری ها در این رابطه در داخل پاکستان به این حد نبود.

در سطح دولتی، مقامات ارتش واکنش خاصی نشان ندادند و فقط سخنگوی وزارت خارجه پاکستان روز شنبه در واکنش به اظهارات آقای کرزی به بی بی سی فارسی گفت: موضع ما در مورد مرز پاکستان و افغانستان مشخص است. موضوع حل شده است.

این واکنش ها در رسانه ها و مطبوعات پاکستان هم در حد واکنشی نبود که رسانه های افغانستان نسبت به رویدادها نشان دادند. با این حال، برخی روزنامه ها در نوشتارهایی به آن پرداختند.

روزنامه انگلیسی زبان "دان" در سرمقاله ای بدون اشاره مستقیم به این موضوع به تحلیل آینده سیاسی حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان پرداخته است. این روزنامه به آنچه که "اظهارات غیرقابل پیش بینی" آقای کرزی به طور مثال در رابطه با آمریکا و یا در مقابله به طالبان می خواند اشاره کرده و گفته که باید در سخنان خود از شکیبایی بیشتری کار بگیرد.

پشتون پست، چاپ پیشاور در نوشتاری گفته است که این حوادث و اظهارات به روابط دو کشور افغانستان و پاکستان صدمه می زند. نویسنده افزوده که این وضعیت صدمه ای بر مبارزه با تروریسم وارد خواهد کرد.

نوای وقت که در اسلام آباد چاپ می شود در مطلبی گفته است که مردم می دانند که دشمنان افغانستان، نه در پاکستان که در داخل افغانستان هستند.

'بین مرگ و زندگی'

در همین حال، اسنفدیار ولی، رهبر حزب عوامی ملی پاکستان که حزبی است با تمایلات ملی گرایی و پشتنوخواهی و از نفوذ زیادی در ایالت خیبر پختونخواه پاکستان که هم مرز با افغانستان است برخوردار است در واکنش به این تحولات به بی بی سی گفت: "آیا ما همه مسایل خود را حل کرده ایم که حالا مشکل دیگری درست می کنیم؟"

او افزود: "حالا زمان ایجاد مشکل جدیدی نیست. ما حالا در جنگ بین مرگ و زندگی قرار داریم و نیازی به مشکلات بیشتر نداریم."

از سوی دیگر برخی از ناظران مسایل دو کشور در پاکستان معتقدند که این اظهارات آقای کرزی بیشتر مصرف داخلی دارد و بیشتر برای جلب مخاطب است و در عمل تاثیر چندانی بر روابط دو کشور نخواهد داشت چرا که این خط و مسایل مربوط به آن به همین صورت در سالهای گذشته نیز وجود داشته و هر از گاهی از آن به نوعی بهره برداری شده است.

به گفته تحلیلگران، آقای کرزی با مشکلات مختلفی از جمله طالبان و نزدیک شدن زمان پایان ماموریت نیروهای خارجی در افغانستان روبروست و در این حال، تلاش می کند از این گونه شرایط بیشترین بهره برداریهای سیاسی را بکند.

البته همین ناظران می گویند که به دلایل مختلف دو طرف سیاست مشخص و روشن و تدوین شده‌ای در خصوص روابط دو جانبه و مسایل مرزی و مشکلاتشان ندارند و به همین دلیل حوادثی این چنینی مشکلات بالقوه ای را برای دو طرف به بار می آورد.

مطالب مرتبط