درگیری فیزیکی در مجلس نمایندگان افغانستان

درگیری سال گذشته
Image caption سال گذشته نیز، در موردی دیگر، دو نماینده زن با یکدیگر درگیر شدند

شماری از نمایندگان مجلس افغانستان امروز در صحن علنی مجلس، باهم درگیر شدند.

بحث امروز مجلس در مورد روند استیضاح عمرزاخیلوال وزیر دارایی و مجتبی پتنگ وزیر داخله بود.

اما انتقاد شدید الحن حسین فهیمی نماینده سرپل از عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس و بحث آنها در صحن علنی مجلس سبب شد که آقای ابراهیمی دستور خروج فهیمی از مجلس را صادر کند.

حسین فهیمی در این نشست به رئیس مجلس گفت:" براساس اصول وظایف داخلی وظیفه شما است که از حیثیت نمایندگان مردم دفاع کنید، چند ماه است که نمایندگان متهم به رشوه‌گیری و قاچاقبری (شده اند) و شما وظیفه دارید که از حیثیت شورا دفاع کنید من که قاچاقبر و متهم نیستم چرا این اتهام را قبول کنم."

رئیس مجلس از فهیمی خواست با خونسردی حرف بزند ولی لحن شدید او باعث شد که ابراهمیی به نیروهای امنیتی مجلس دستور دهد فهیمی را از جلسه بیرون کنند.

عده ای از نمایندگان مجلس به این دستور اعتراض کردند و عده دیگر از رئیس مجلس حمایت کردند و سرانجام عده ای از نمایندگان باهم درگیر شدند و جلسه بدون نتیجه پایان یافت.

تعداد از نمایندگان در این نشست ازهیات اداری خواستند که فرم استیضاح وزرا را در اختیار نمایندگان نگذارد، زیرا تعدادی از نمایندگان فرم را گرفته خانه به خانه نمایندگان می‌روند و آنان را مجبور می‌کنند تا فرم استیضاح را امضا کنند.

سید محمد یکی دیگر از نمایندگان در این باره گفت:" در این فهرست من امضا کرده‌ام و دوباره امضأ خود را پس گرفته‌ام. به این دلیل که پنچ نفر روی این مسئله کار می‌کنند وقتی امضای نمایندگان را مبنی بر استیضاح وزیر گرفتند، می‌روند به خانه‌ وزیر و در آنجا معامله می‌کنند."

عبد الرئوف ابراهیمی نیز در این نشست گفت که یک کمیته ایجاد کنیم که ادعاهای وزرای داخله و دارایی در مورد نمایندگان را بررسی کند.

وزیر داخله قبلا گفته بود که نمایندگان درخواست‌های غیر قانونی به دفتر او فرستاده اند. عمر زاخیلوال، وزیر مالیه افغانستان نیز روز گذشته اعلام کرد که یک حلقه کوچک در پارلمان افغانستان در قاچاق مواد مخدر و قاچاق شراب، دست دارند.

پس از این اظهارات نمایندگان مجلس از وزیر داخله افغانستان خواست اسناد و مدارکی را که در دست دارد، در اختیار نمایندگان مجلس قرار دهد.

اما وزیر داخله دوبار از حاضر شدن به مجلس نمایندگان و توضیح دادن در این مورد، خود داری کرده است.

حالا شماری از اعضای مجلس عدم حضور در مجلس را نقض قانون می دانند و خواستار استیضاح او شده اند.

مطالب مرتبط