روزنامه‌های کابل: چهارشنه ۱۸ثور

روز نامه‌های روز چهارشنبه ۱۸ ثور کابل تنشهای میان حکومت و شورای ملی افغانستان، تنشهای مرزی میان افغانستان و پاکستان و انتصاب جمیز دابینز به عنوان نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و پاکستان را مهم دانسته اند.

روزنامه ۸صبح افغانستان حمله مقامات ارشد دولتی از جمله مجتبی پتنگ وزیر امور داخله(کشور) و حضرت عمر زاخیلوال وزیر مالیه(دارایی) افغانستان نشان می‌دهد که دیگر اعتبار پارلمان صدمه دیده و اعتباری برای آن نمانده است و قدرتی نظارتی آن نیز برای وزیران و مقام حکومتی محل از اعراب ندارد.

این روزنامه ادعا کرده که حالا وزرا خود آستین بالا زده و رسوائی‌های بعضی از اعضای پارلمان را افشا می‌کنند و بعید نیست که در روزها آینده وزیران دیگری درباره آنچه که فساد در پارلمان خوانده می‌شود سخن گویند . به نظر می‌رسد که بلند پایگان اکنون نقطه ضعف پارلمان را شناسایی کرده اند.

۸صبح افزود است که این نقطه ضعف چیزی نیست جز رشوه خواری و معامله های برخی از نمایندگاه پارلمان افغانستان که کرسی نمایندگی را وسیله برای زر اندوزی تبدیل کرده‌است. برخی از نمایندگان بعد از استیضاح وزیران معدن و اطلاعات و فرهنگ اعلام کردند که 'به دلیل رشوه خواری بعضی از همکارانش عذاب وجدان دارند.'

به نوشته این روزنامه اکنون که نمایندگان شورای ملی افغانستان اقدام نکردند بر وزرا لازم است تا نمایندگان فاسد و معامله گر را افشا کنند. به امید اینکه حضرت عمر زاخیلوال به وعده خود عمل کرده و نام نمایندگان فاسد و معامله گر را با سند رسانه‌ای سازد.

روزنامه سرنوشت نیز به نقل از نجیب منلی مشاور وزارت مالیه نوشته است که در یک و نیم سال گذشته از ۱۴۹ عضو مجلس نمایندگان یک هزار ۷۴۸ درخواستی دریافت کرده که ۹۳۲ مورد خواستار مقرر کردن افراد خود در گمرکها و ۲۸ مورد نیز خواستار بودجه توسعه ای برای ولسوالیهای خود شده‌اند.

روز نامه آرمان ملی نیز در این باره نوشته است که مجلس افغانستان در سالهای پسین چنان به گردابهای این گونه معاملات کشانده شده که دیگر کسی باور نمی کند که اتهامات زاخیلوال نادرست باشد.

این روزنامه ادعا کرده است که معاملاتی شماری از نمایندگان مردم هنگام رای دادن به وزیران کابینه صورت گرفته که از چشم روسای کمیته‌های مجلس نیز پنهان نمانده است.

آرمان ملی تاکید کرده که پاک شدن مجلس از آنچه بر آن اتهام وارد شده است و می‌شود، ضروری است زیرا در این جا مردم مطرح است، مردم به نمایندگان شورای ملی رای داده‌اند.

این روزنامه تاکید کرده که سکوت پارلمان در این موارد می‌تواند دال بر ثبوت ادعای مدعیان فساد در این نهاد باشد.

روزنامه سخن ماندگار نیز در سرمقاله خود نوشته است که رئیس جمهوری افغانستان به جای اینکه درباره پولهای گرفته ازسازمان اطلاعات آمریکا و انگلیس جواب بدهد ناگهان به موضوع خط دیورند پرداخت و یک تیر اندازی عادی مرزی را به یک داعیه تاریخی تبدیل کرد.

این روزنامه ادعا کرد است که گوشته از سوی دولت کنونی افغانستان به پاکستان فروخته شده و دولت از پاکستان پول دریافت کرده که نمایندگان مجلس نمایندگان این موضوع را افشا کردند.

روزنامه چراغ از انتصاب جمیز دابینز به عنوان نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور افغانستان و پاکستان یاد کرده و نوشته است که سابقه او نشان می‌دهد که در صدد جلب همکاری منطقه‌ای از جمله ایران برای ایجاد ثبات در افغانستان می‌باشد.

این روزنامه افزوده استکه دابینز با سیاست اوباما درباره کاهش نیروهای در افغانستان مخالف است و با حمایت از دیدگاه ژنرال دیوید پترئیوس به حفظ نیروهای آمریکایی برای مبارزه با تروریسم در این کشور موافق است.

چراغ در ادامه نوشته است که دابینز از طرفداران سر و پا قرص ملت سازی در افغانستان بوده، طرحی که به هیج وجه مورد توجه اوباما نیست.

این روزنامه به سخنان جان کری وزیر خارجه آمریکا اشاره کرده که درباره دابینز گفته است که او دارای روابط عمیق و پایدار در منطقه است و فعالانه با دولتهای منطقه و جهانی در ارتباط خواهد بود.

مطالب مرتبط