جلوگیری از 'حمله انتحاری به جان عبدالله عبدالله و ضیا مسعود'

Image caption امنیت ملی می‌گوید فرد بازداشت شده قرار بوده به عبدالله و مسعود حمله کند

مسئولان امنیت ملی افغانستان می گویند از حمله انتحاری به جان دو تن از رهبران اپوزیسیون دولت افغانستان، جلوگیری کرده اند.

ریاست امنیت ملی با انتشار اعلامیه ای گفته است: "نیروهای امنیت ملی در یک اقدام خاص و به موقع، فردی را که قصد داشته به عبدالله عبدالله رهبر ائتلاف ملی و احمد ضیا مسعود رئیس جبهه ملی، حمله کند، دستگیر کرده اند."

در اعلامیه امنیت ملی آمده است که فرد دستگیر شده نظیف الله نام دارد و اعتراف کرده شورای طالبان در کویته پاکستان دستور حمله انتحاری به او را داده اند.

در اعلامیه امنیت ملی همچنین آمده است که فرد دستگیر شده در مدرسه‌ای مذهبی در شهر پیشاور درس می‌خوانده است.

مسئولان امنیت ملی گفته اند که او ابتدا به مدت دو هفته توسط فردی در پیشاور آموزش استفاده از جلیقه انفجاری دیده و پس از آن به فردی به نام مولوی قندهاری در کویته پاکستان معرفی شده است.

اطلاعاتی که در اعلامیه در امنیت ملی آمده، از فرد بازداشت شده نقل شده و مسئولان امنیت ملی این سخنان را به عنوان اعترافات او منتشر کرده اند. امنیت ملی نوار ویدیویی از اعترافات این شخص را نیز منتشر کرده است.

اما مشخص نیست این اعترافات، تحت چه شرایطی گرفته شده است.

رهبران اپوزیسیون دولت افغانستان که شماری از آنها در زمان طالبان از اعضای برجسته ائتلاف ضد طالبان موسوم به ائتلاف شمال بودند، پیش از این نیز در اظهارات خود گفته بودند که نام آنها در فهرست کسانی قرار دارد که گروه های شورشی مخالف دولت افغانستان در پی از بین بردن شان هستند.