کرزی: آمریکا خواستار ۹ پایگاه نظامی در افغانستان است

Image caption کرزی: آمریکا خواستار ایجاد نه پایگاه نظامی در شهرهای کابل، بگرام، مزارشریف، جلال آباد، گردیز، قندهار، هلمند ، شیدند و هرات می باشد

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که مذاکره بر سر پیمان امنیتی میان افغانستان و آمریکا به مرحله حساسی رسیده است.

آقای کرزی گفت آمریکا می‌خواهد ۹ پایگاه نظامی در شهرهای کابل، بگرام، مزارشریف، جلال آباد، گردیز، قندهار، هلمند، شیدند و هرات داشته باشند.

آقای کرزی همچنین گفت که در عوض افغانستان می‌خواهد آمریکا نیروهای امنیتی افغانستان را تجهیز کند، به حمایت های اقتصادی و تقویت ساختارهای دولتی در افغانستان ادامه دهد.

آقای کرزی با اشاره به وضعیت کنونی افغانستان گفت متاسفانه ساختارها و نهادهای دولتی در افغانستان تاکنون از قوت لازم بر خوردار نیستند و نیاز به حمایت و کمک دارند.

رابطه افغانستان و ناتو

رئیس جمهور افغانستان افزود که قبل از این کشورهای عضو ناتو اعلام کرده بودند که بعد از سال ۲۰۱۴ میلادی نیروهای خود را از افغانستان خارج خواهند کرد ولی اکنون هر روز یک کشور اعلام می کند که خواستار استقرار نیروهایش بعد از سال ۲۰۱۴ در افغانستان است.

او تاکید کرد که با توجه به اینکه افغانستان با سازمان پیمان آتلانیتک(ناتو) همکاری دارد ولی می خواهد که با تک تک کشورهای ناتو که خواستار استقرار نیروهایش بعد از ۲۰۱۴ در افغانستان باشند، رابطه جداگانه داشته باشد. تا مشخص شود که چه تعداد سرباز از کدام کشور در کدام مناطق افغانستان مستقر خواهند شد.

خط دیورند را نمی پذیریم

رئیس جمهور افغانستان یک بار دیگر به تنش روابط افغانستان و پاکستان برسر مساله خط مرزی دیورند اشاره کرده و گفت افغانستان حاضر نیست خط دیورند را به رسمیت بشناسد.

او گفت:" در ده سال گذشته افغانستان تلاش کرده که رابطه متمدنانه با کشور پاکستان داشته باشد و اکنون نیز اعلام می کنیم که پاکستان! می‌خواهیم با تو دوستی کنیم و رابطه متقابل داشته باشیم."

آقای کرزی افزود: "در زمان طالبان بود که سیاست خارجی افغانستان توسط دیگران اداره می شد. اگر کشوری بخواهد که سیاست خارجی افغانستان به نفع کشور همسایه باشد این 'خیال است و محال است و جنون."

رئیس جمهور بهتر

آقای کرزی در بخشی از سخنانش به انتخابات و دولت پس از خود نیز اشاره کرد. او گفت "اگر بعد از من رئیس جمهور بهتر نیاید، من به این خاک و نیز به خودم جفا کرده ام و یک قسمت بزرگی از کار خود را در این خاک نکرده ام."

این نخستین باری است که آقای کرزی در مورد خواسته های آمریکا بصورت مشخص صحبت کرده و گفته است که آمریکایی ها می‌خواهند پایگاه های شان در کدام مناطق افغانستان باشد.

پیمان امنیتی بخشی از پیمان استراتژیک آمریکا و افغانستان است که قرار است در آن مشخص شود که چه مقدار از نیروهای آمریکایی پس از سال 2014 در افغانستان باقی خواهند ماند، مسئولیت آنها چه خواهد بود و در کجا مستقر خواهند شد.

مطالب مرتبط