گفتگوی مقام‎های افغان و آمریکایی درباره توافقنامه امنیتی

Image caption رسول: نهایی‎سازی توافقنامه دوجانبه امنیتی و دفاعی میان کشورهای ما برای ثبات و امنیت پایدار در افغانستان و منطقه بسیار مهم است

به دنبال اظهارات اخیر حامد کرزی در باره احتمال حضور نظامی آمریکا بعد از ۲۰۱۴ در افغانستان، دیپلماتهای ارشد دو کشور جزئیات توافقنامه امنیتی را مورد بحث قرار دادند.

ویلیام برنز، معاون وزیر خارجه آمریکا به کابل آمده و مذاکرات در باره جزئیات این پیمان را آغاز کرده است. او با زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان دیدار کرده است.

ماه مه سال ۲۰۱۲ باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان توافقنامه همکاری‎های استراتژیک با هم امضا کردند. بخش امنیتی این توافقنامه در یک توافقنامه دیگر مشخص می‎شود.

آقای رسول به خبرنگاران گفت: "اولویت‎های مهمی در پیش روی ما قرار دارد. نهایی‎سازی توافقنامه دوجانبه امنیتی و دفاعی میان کشورهای ما برای ثبات و امنیت پایدار در افغانستان و منطقه بسیار مهم است."

این دومین نشست دیپلمات‌های ارشد دو کشور برای گفتگو درباره جزئیات توافقنامه امنیتی بود. نخستین نشست "کمیسیون دوجانبه" با شرکت این دیپلمات‎ها در اکتبر گذشته در واشنگتن برگزار شده بود.

آقای برنز گفت پس از امضای توافقنامه همکاری‎های استراتژیک و نشست کمیسیون دوجانبه در واشنگتن، پیشرفت‎های مهمی دست به دست آمده است.

او افزود: "روند انتقال سیاسی، امنیتی و اقتصادی در افغانستان جریان دارد. ما برای انتقال کامل مسئولیت‌های امنیتی تا پایان سال ۲۰۱۴ متعهد هستیم. نیروهای افغان آماده‌اند که ۹۰ درصد عملیات‌ها را رهبری کنند و ما انتظار داریم که تا اواخر امسال صد در صد عملیات‌ها را رهبری کنند."

معاون وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد: "انتقال موفقانه سیاسی [در افغانستان] برای ثبات پایدار بسیار مهم است. این بسیار مهم است که انتخابات آینده شفاف، بااعتبار و سراسری باشد. به همین دلیل است که ما به کمک‌های انتخاباتی‌ و حمایت خود از این روند بدون حمایت از نامزد مشخصی ادامه می‌دهیم."

Image caption برنز: ما برای انتقال کامل مسئولیت‌های امنیتی تا پایان سال ۲۰۱۴ متعهد هستیم

با این همه، هنوز جزئیات توافقنامه امنیتی بین دو کشور اعلام نشده، اما پنجشنبه گذشته آقای کرزی گفت که آمریکا می‎خواهد ۹ پایگاه نظامی در افغانستان داشته باشد.

به گفته آقای کرزی، موقعیت‏های مورد نظر آمریکا برای ساخت این پایگاه‎ها، کابل، بگرام، مزار شریف، جلال‎آباد، گردیز، قندهار، هلمند، شیندند و هرات هستند.

رئیس جمهوری افغانستان افزود که دولت او هم می‎خواهد که اجازه ساختن پایگاه نظامی به آمریکا بدهد، اما تاکید کرد که منافع کشورش در چهارچوب پیمان امنیتی باید تضمین شود.

تقویت نیروهای مسلح، ساختارهای دولتی و حمایت های اقتصادی، از مهم‎ترین خواست‎های دولت افغانستان در برابر دادن اجازه تشکیل پایگاه به آمریکا است.

افغانستان همچنین انتظار دارد که آمریکا باید این کشور را در دفاع از مرزهای خود کمک کند. به ویژه پس از بالا گرفتن تنش‎های مرزی بین افغانستان و پاکستان این موضوع بیشتر مورد بحث قرار گرفته است.

مطالب مرتبط