روزنامه‌های کابل: شنبه، ۲۱ ثور

روزنامه‎‏های چاپ امروز کابل عمدتاً به بررسی و تحلیل گفتگوهای افغانستان و آمریکا درباره پیمان امنیتی بین دو کشور و نقد اظهارات اخیر وزیر معارف درباره مسمومیت دختران دانش‎آموز پرداخته‎اند.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود با عنوان "گفتگوهایی که باید زودتر به ثمر برسند"، تاکید کرده که مذاکرات افغانستان و آمریکا در باره پیمان امنیتی، به دلیل اهمیتی که در روابط دو کشور پس از ۲۰۱۴ دارد، باید هر چه زودتر به نتیجه برسد.

روزنامه افزوده که موضوع حضور نظامی آمریکا پس از ۲۰۱۴ در افغانستان هنوز مبهم است. محمدرضا هویدا تاکید کرده که موضوع پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان تنها موضوع مورد بحث این پیمان نیست، بلکه مسایل دیگری هم هست که در این موافقتنامه باید در باره بحث‌های دقیقی صورت گیرد.

به نوشته مدیر مسئول روزنامه افغانستان، روند تحولات افغانستان همچنان پرشتاب و به گونه‌ای است که پیش‌بینی رویدادهای آینده را ناممکن کرده است. هم بحران داخلی در این تحولات نقش دارد و هم مسایل منطقه‌ای. به نظر نویسنده این وضعیت کل منطقه را پرآشوب و غیرقابل پیش‌بینی کرده است.

پیشنهاد نویسنده این است که گفتگوها بر سر پیمان امنیتی با آمریکا با همه حساسیتی که دارد، باید به نتیجه برسد تا افغانستان بتواند راه خود را برای ورود به مسایل دیگر هموار کند. به نظر افغانستان اگر این موضوع مشخص شود، مساله مصالحه با شورشیان، خروج نیروهای خارجی و برگزاری انتخابات با شفافیت بیشتری همراه خواهد بود.

اما روزنامه سروش ملت در مطلبی با عنوان "۲۰۱۴، تبلیغات روانی و تمایل ماندن در افغانستان"، گفتگوها بر سر این پیمان هر چند به شدت جریان دارد، اما به دلیل چانه‌زنی دو طرف برای کسب منافع بیشتر و دادن امتیاز کمتر به جانب مقابل، طولانی خواهد بود.

جواد بهزاد در این مطلب رسانه‌های غربی را متهم کرده که درباره خطرهای اقتصادی و امنیتی پس از خروج نیروهای بین‌المللی در سال ۲۰۱۴ "تبلیغات منفی" می‌کنند. در واقع، به نظر نویسنده، دولت افغانستان و غربی سرگرم نبرد تبلیغاتی علیه یک دیگر هستند.

نویسنده سروش ملت با اشاره به سخنان حامد کرزی که گفته کشورهای عضو ناتو هر روز یکی پی دیگری تمایل خود را برای ماندن اعلام می‎کنند، نوشته که درخواست تشکیل ۹ پایگاه نظامی توسط آمریکا در افغانستان هم ناشی از همین تمایل است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان روز پنجشنبه گذشته، ۱۹ ثور/اردیبهشت گفت آمریکا می‌خواهد در چهار پیمان امنیتی با افغانستان، ۹ پایگاه نظامی در شهرهای کابل، بگرام، مزارشریف، جلال‌آباد، گردیز، قندهار، هلمند، شیدند و هرات داشته باشد.

شماری از روزنامه‌ها اظهارات اخیر وزیر معارف (آموزش و پرورش) درباره برمسمومیت دختران دانش‏ آموز را نقد کرده‌اند. او گفته: "من بعد،(از این پس) اگر بشنوم کسی مسموم شده است اما شفاخانه مسمومیت او را تائید نکند، من هم متعلم را مجازات می‌کنم هم معلم او را مجازات می‌کنم و هم مدیر (آن مکتب) را مجازات می‌کنم."

ماندگار تیتر اول خود را به همین موضوع اختصاص داده و نوشته که فاروق وردک در پی "کتمان حقایق" است و تلاش دارد که با تکذیب یک واقعیت مانع ریشه‌یابی مساله مسمومیت دختران دانش‌آموز شود. به نظر نویسنده، هدف وزیر معارف این است که خود را در مورد این مسمومیت‌ها برائت دهد.

نویسندۀ ماندگار لحن آقای وردک را هم نادرست خوانده و نوشته که او "با خشونت لفظی" کودکان را "تهدید" کرده است. روزنامه افزوده که از وزیر معارف انتظار نمی‌رفت که در سخن گفتن با کودکان از چنین لحنی استفاده کند. نوبینده پرسیده "آیا این گونه سخن گفتن به معنای ارعاب و وحشت در معارف نیست؟"

سلیم آزاد در ۸صبح آقای وردک را متهم کرده که در تلاش است که با این گونه اظهارات در میان طالبان برای خود "همدلانی" پیدا کند. روزنامه افزوده که یادمان نرود که درباره دست داشتن طالبان در مکتب‌سوزی‌ها هم اسناد و مدارک زیادی بود که آقای وردک در این مورد هم اظهار شک و تردید کرد.

نویسنده ۸صبح افزوده: "خجالت‌آور این است که وزیر معارف کشور به عوض این که از نهاد‌های امنیتی و قضایی کشور خواهان برخورد قاطع با عاملان مسمومیت دختران مکاتب شود، به‌جای این‌که سطح امنیت مدارس دخترانه را افزایش دهد، با همان فرهنگ غالب توطئه‎اندیشی در حکومت، دختران را متهم به سناریوسازی می‌کند."

روزنامه دولتی انیس از احضار کاردار سفارت افغانستان در پاکستان به وزارت خارجه این کشور انتقاد کرده و آن را مصداق این مثل دانسته که "بگیر که نگیردت". روزنامه ارتش پاکستان را متجاوز به مرز افغانستان دانسته و سازمان اطلاعات پاکستان را متهم کرده که در ۱۲ سال گذشته در تلاش مداخله در امور افغانستان بوده است.

وزارت خارجه پاکستان هفته گذشته کاردار سفارت افغانستان را احضار کرد و هشدار داد که اگر برخوردهای مرزی میان افغانستان و پاکستان ادامه یابد، مسئول آن حکومت افغانستان خواهد بود.

به نوشته این روزنامه، نظامیان پاکستانی در عمق "۴۵ کیلومتری خاک افغانستان تاسیسات نظامی" ساخته و به مناطق مرزی افغانستان موشک‌پرانی می‌کنند. انیس در این سخن حامد کرزی را آورده که گفته پاکستان تلاش دارد تا افغانستان را تحت فشار قرار دهد که مرزی بین دو کشور را به رسمیت بشناسد.

مطالب مرتبط