حدود هشتاد کارگر افغان در مرز ایران ناپدید شدند

مقام های محلی افغان در ولایت فراه، از ناپدید شدن ۸۲ کارگر افغان که می‌خواستند به صورت غیر قانونی وارد خاک ایران شوند خبردادند.

به گفته این مقام ها حدود ۳۰۰ کارگر افغان روز جمعه می خواستند وارد ایران شوند، از آن جمله ۲۰۰ نفر سالم برگشته اند، هشت تن زخمی و ۸۲ تن دیگر ناپدید اند.

مقام‌ها احتمال کشته شدن شماری از این کارگران را رد نمی کنند، ولی می گویند که هیچ جسدی را تا به حال دریافت نکرده اند.

روز جمعه ۲۰ ثور/اردیبهشت مقام های محلی از انتقال هشت زخمی به شفاخانه‌ای در این ولایت خبر دادند. عبدالجبار شایق، مسئول صحت عامه ولایت فراه به بی‌بی‌سی گفت که زخمی هایی‌ که به این بیمارستان منتقل شده اند از کشته شدن دست کم ۲۰ تن از همراهان خود خبر داده اند.

شمار کشته شدگان در این حادثه هنوز از سوی مقام های دولتی یا منبع دیگری تایید نشده است.

عبدالحکیم انگار، فرمانده پلیس فراه گفته است که در ارتباط با این حادثه دو قاچاقبر را بازداشت کرده اند. نظر به گفته قاچاقبران بازداشت شده حداقل ده کارگر در تیراندازی مرزبانان ایرانی کشته شده اند.

ولایت فراه هم‌مرز استان سیستان و بلوچستان ایران است و شماری از افغان‌ها از ولایات مختلف این کشور که می خواهند به صورت قاچاق به ایران بروند، این مسیر را انتخاب می کنند.

این مسیر، یکی از راه‌های عمده قاچاق مواد مخدر افغانستان به ایران نیز هست.

در نهم دسامبر سال ۲۰۱۲ میلادی شماری از اهالی اسلام قلعه در هرات به کشته شدن عده‌ای از همشهریان شان توسط نیروهای مرزی ایران، اعتراض کردند.

این معترضان به کنسولگری ایران در هرات حمله کردند.

اما مقامات کنسولگری ایران در هرات ادعاهای معترضان را رد کرده‌اند.

آنها به رسانه‌های محلی گفتند که هیچ‌گونه مدرکی در دست نیست که نشان دهد این ۱۳ نفر وارد خاک ایران شده باشند.

مطالب مرتبط