وزیر معارف: بوی کود حیوانی شاگردان کابل را مسموم کرد

Image caption وزیر معارف افغانستان، روز شنبه در کابل با خبرنگاران صحبت کرد.

وزیر معارف افغانستان اعلام کرد که مسموم شدن دانش آموزان چند روز پیش در کابل به دلیل بوی نامطبوع کود حیوانی بوده که در محل استفاده شده بود.

فاروق وردک، وزیر معارف افغانستان، روز شنبه در کابل با خبرنگاران صحبت کرد.

به تاریخ ۱۱ثور/اردیبهشت،۲۰ دانش آموز دختر از مکتب سلطان رضیه در غرب کابل مسموم شدند.

آقای وردک همچنین افزود:"شاگردان مدارس در افغانستان از یک میلیون به ده میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسیده که این برای دشمن غیر قابل تحمل است".

وزیر معارف مسمومیت شاگردان را در مدارس توطئه دشمن خوانده و از رسانه‌های افغانستان خواسته است که سکوی برای دشمن نباشند.

این در حالیست که بیانیه خبری دفتر ریاست جمهوری افغانستان یک روز بعد از آن واقعه نوشت:"حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان مسموم کردن دختران متعلم را شدیداً محکوم کرد و آنرا عمل غیر اسلامی و دشمنی با ترقی کشور دانست."

اظهارات غیر 'قانونی'

هفته گذشته، آقای وردک گفت: "من بعد،(از این پس) اگر بشنوم کسی مسموم شده است اما شفاخانه مسمومیت او را تائید نکند، من هم متعلم را مجازات می‌کنم هم معلم او را مجازات می‌کنم و هم مدیر (آن مکتب) را مجازات می‌کنم."

این سخنان فاروق وردک که هفته گذشته در یک کنفرانس خبری بیان شد، بصورت گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی بین افغانها دست به دست شد و واکنش های شدیدی را به همراه داشت.

اغلب افغانها چنین اظهاراتی را بیرون از حیطه صلاحیت های آقای وردک خوانده اند و شماری حتی آنرا "تهدید کودکان به مجازات" دانسته و نوشته اند که "تهدید کودکان به مجازات، جرم است."

مقام‎های امنیتی در گذشته گروه طالبان را مسئول مسمومیت دختران در محیط مکتب دانسته و از بازداشت برخی افراد به اتهام دست داشتن در این کار هم خبر داده‎اند.

طالبان در سال ‌های گذشته دست داشتن خود در مسمومیت دختران را تکذیب کردند.

پیش از این هم، در چند سال گذشپته در موارد زیادی دانش آموزان دختر، در ولایات مختلف افغانستان مسموم شده اند.

مطالب مرتبط