وزارت امور خارجه افغانستان سفیر ایران را احضار کرد

Image caption سفارت ایران در کابل از تیراندازی مرزبانان ایرانی به افغانهایی که بطور غیرقانونی وارد این کشور شده بودند، اظهار بی‌اطلاعی کرده است

وزارت خارجه افغانستان ابوالفضل ظهره‌وند، سفیر ایران در کابل را فراخوانده و به "تیراندازی مرزبانان ایرانی به افغانهایی که در جستجوی کار وارد خاک ایران شده بودند"، اعتراض کرده است.

در اعلامیه ای که وزارت امور خارجه افغانستان به رسانه ها فرستاده، آمده است: "معین (معاون) وزارت امور خارجه کشور با ابلاغ این احتجاجیه به سفیر جمهوری اسلامی ایران گفت که شلیک بالای آن تعداد از شهروندان غیر مسلح افغانستان که به خاطر کسب و کار به ایران می رفتند مغایر ارزش های دینی، فرهنگی و همسایه‌گی نیکوست."

در اعلامیه وزارت خارجه افغانستان همچنین آمده است که مرز افغانستان با ایران مرز "دوستی و صلح" است و نباید به "محل کشتار مردم غیر مسلح و کارگران افغان" بدل شود.

سه روز پیش مقام‌های محلی در ولایت فراه که با ولایت سیستان و بلوچستان ایران هم‌مرز است، خبر دادند که شماری از کارگران افغان که قاچاقی از مرز رد شده بودند، در اثر تیراندازی مرزبانان ایران مجروح شده اند.

روز شنبه یازدهم اردیبهشت، مقام‌های افغان اعلام کردند که از حدود ۳۰۰ تن از افغان هایی که قصد داشتند بصورت قاچاقی وارد ایران شوند، ۲۰۰ تن سالم بازگشته اند، هشت تن از آنها مجروح شده اند و حدود هشتاد نفر دیگر ناپدید شده اند.

در همین حال سفارت ایران درکابل با صدور بیانیه ای از وقوع چنین حادثه ای اظهار بی اطلاعی کرده است.

در این بیانیه که در سایت خبرگزاری ایسنا منتشر شده، آمده است: "این سفارت هنوز خبر تائید شده‌ای از سوی جمهوری اسلامی ایران در خصوص صحت این ادعاها دریافت نکرده است."

سفارت ایران در کابل ضمن ابراز تاسف در صورت صحت ادعای مقامات افغان، نوشته است که کنترل مرزهای مشترک از سوی مرزبانان دو کشور مهم است تا از عبور غیر قانونی افراد و پیش‌آمد چنین حوادثی جلوگیری شود.

در حال حاضر حدود یک میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی می کنند که بیشتر آنها مدارک قانونی اقامت در این کشور را ندارند.

بیشتر افغانها به جستجوی کار به ایران می روند.

دو کشور در سالهای اخیر تلاش کرده اند راهی برای حل این مشکل بیابند اما تاکنون موفق نشده اند.

مطالب مرتبط