بازداشت یک گروه آدم‌ربا در غرب افغانستان

Image caption شهر هرات بارها شاهد آدم ربایی و گروگانگیری بوده است

مقام‎های ولایت هرات در غرب افغانستان گفته که نیروهای امنیتی یک گروه هفت‎نفری آدم‎ربایان را بازداشت کرده‎اند.

محی‎الدین نوری، سخنگوی والی هرات به بی‎بی‎سی گفت که این افراد سه روز پیش پسر هجده ساله یک بارزگان را در بازار شهرک "جبرئیل" کشتند و پسر دیگر او را ربودند.

به گفته او، آدم‎ربایان این فرد را روز ۱۹ ثور/اردیبهشت ربودند و یکی از آدم‎ربایان مبلغ سیصد هزار دلار از خانواده قربانی در بدل آزادی او می طلبید.

اما ماموران اداره امنیت ملی در عملیاتی موفق شدند هفت تن از آدم‎ربایان را بازداشت کنند و فردی را که درگروگان آنها بود نیز سالم آزاد کنند.

آقای نوری افزود که مجموع آدم‎ربایان ۹ تن بودند که دو تن دیگر آنها فراری هستند.

آدم‎ربایی در هرات با وقوع چندین مورد از این نوع جرم، به یک معضل اجتماعی و امنیتی در این شهر تبدیل شده است.

Image caption علی سینا چهار ماه پیش از سوی آدم‌ربایان کشته شد و به نماد قربانیان آدم ربایی در هرات تبدیل شد

زمستان گذشته در پی ربوده شدن و قتل علی سینا، پسر هشت‎ساله یک بازرگان، اعتراض‎ها نسبت به افزایش موارد آدم‎ربایی در هرات بلند شد و این کودک به نماد قربانیان آدم‎ربایی تبدیل شد.

با گسترده شدن اعتراض‎ها، حامد کرزی رئیس جمهوری شخصا با نصیراحمد نورزی، پدر علی سینا گفت‌وگوی تلفنی کرد و به او اطمینان داد که عاملان قتل پسرش را مجازات می‎کند.

آقای کرزی از دادگاه نیز خواست که این موضوع را با جدیت پیگیری کند و به دنبال آن روز ۲ حوت/اسفند دادگاهی در هرات دو تن از عاملان اصلی قتل علی سینا را محکوم به اعدام کرد.

پس از آن شهر هرات آرام بود، اما با انتشار خبر آدم‎ربایی اخیر، نگرانی از وضع نا امن هرات باردیگر افزایش یافت.

مقام‎های هرات می‎گویند که نیروهای امنیتی در بازداشت گروه هفت نفری آدم‎ربایان سرعت عمل داشته‎اند و تنها دو روز پس از آدم‎ربایی در شهرک جبرئیل، عاملان این آدم‎ربایی را بازداشت کردند.

مطالب مرتبط