وزارت داخله افغانستان: یک بمبگذار انتحاری کشته و بمبگذار دیگر بازداشت شد

Image caption در مواردی بازداشتی‎های متهم به بمبگذاری انتحاری به دستور رئیس جمهوری آزاد شده‎اند که این امر انتقادهایی را در پی داشته است

وزارت داخله/کشور افغانستان گفته که یک بمبگذار انتحاری را در ولایت جنوبی زابل کشته و یک بمبگذار انتحاری دیگر را بازداشت کرده است.

این وزارت در اطلاعیه‎ای نوشت که یکی این بمبگذاران قصد داشت که بامداد امروز (یکشنبه، ۲۲ ثور/اردیبهشت) با استفاده از یک موتورسیکلیت بمبگذاری شده، به قرارگاه پلیس مرزی حمله کند.

دفتر مطبوعاتی وزارت داخله افزوده که این بمبگذار پیش از رسیدن به هدف، با شلیک گلوله ماموران امنیتی از پا درآمد.

به گزارش دفتر اطلاع‎رسانی این وزارت، فرد دومی واسکت (جلیقه) انتحاری به تن داشت و توسط پلیس دستگیر شد.

وزارت داخله نگفته است که این بمبگذاران از کجا آمده بودند و وابسته به کدام گروهی بودند.

بمبگذاری انتحاری یکی از شیوه‎های معمول گروه طالبان است که از آن برای حمله به مراکز دولتی، نیروهای امنیتی و بین‎المللی استفاده می‎کند.

شورای علمای افغانستان روز آخر ماه حمل (فروردین) حمله انتحاری را "حرام" خواند و تاکید کرد که این نوع حملات مغایر آموزه‎های اسلامی است.

Image caption محل یک انفجار انتحاری سال گذشته در کابل

این شورا زمستان گذشته در تلاش بود که در نشست مشترکی با اعضای شورای علمای پاکستان، فتوای مشترکی مبنی بر حرام بودن صادر کند، اما با خوداری رئیس شورای پاکستان از شرکت در آن، این نشست برگزار نشد.

طاهر اشرفی رئیس شورای علمای پاکستان روز یازدهم حوت/اسفند گذشته گفت که حملات انتحاری در افغانستان، فلسطین و کشمیر اشکال شرعی ندارد، چرا به نظر او، این سرزمین‎ها "اشغال" شده‎اند.

با این حال، گروه طالبان به صورت گسترده‎ای به بمبگذاری انتحاری دست می‎زنند و بمبگذاران انتحاری را "فدایی" می‎خوانند.

مطالب مرتبط