روزنامه های چاپ کابل: یکشنبه ۲۲ ثور

Image caption طنز بدون شرح روزنامه افغانستان

مذاکرات افغانستان و آمریکا برای امضای توافقنامه امنیتی، تلفات غیرنظامیان افغان در مرز افغانستان و ایران، مشکلات مرزی در گوشته و سفر هیات شورای امنیت به ولایت شرقی ننگرهار، از مهمترین عناوین خبری و تحلیلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

روزنامه های کابل همچنین در کنار مطالب گوناگون خبری و تحلیلی، مطالبی را در مورد انتخابات پاکستان و انتخابات ریاست جمهوری ایران منتشر کرده‌اند.

روزنامه محور، سرمقاله خود را به صحبت های دپلماتیک میان افغانستان و آمریکا برای امضای موافقت نامه همکاری های امنیتی اختصاص داده و نوشته است که امضای این توافقنامه در صورتی به سود افغانستان خواهد بود که آمریکا به تعهدات خود پابند بماند.

مقام های افغان و آمریکایی روز شنبه ۲۱ ثور/اردیبهشت، دومین مرحله مذاکرات روی امضای توافقنامه همکاری های امنیتی را در کابل برگزار کردند و شرایط یکدیگر را واضح ساختند.

نشست دپلمات های افغانستان و آمریکا به هدف امضای موافقت نامه همکاری های امنیتی به دنبال سخنان اخیر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان که از تلاش آمریکا مبنی بر داشتن ۹ پایگاه دایمی در افغانستان سخن گفت، صورت گرفت.

به نظر نویسنده محور، دولت آمریکا در بدل ایجاد پایگاه های نظامی، باید انتظار افغانستان که تامین امنیت و تقویت ساختاهای دولتی و دفاع از مرزهای افغانستان است را برآورده کند.

سرمقاله نویس محور نوشته است "اگر آمریکا برای افغانستان نمونه‌ای از کمک های عملی را فراهم نکند، امضای این نوع موافقت نامه‌‎ها یکجانبه خواهد بود."

روزنامه ماندگار، در سرمقاله خود زیر عنوان " کرزی دروغ می‌گوید یا کاخ سفید؟" اظهارات اخیر حامد کرزی را با سخنانی که از زبان سخنگوی کاخ سفید نقل کرده، به مقایسه گذاشته است.

نویسنده ماندگار، نوشته که به دنبال اینکه حامد کرزی گفت که آمریکا از دولت افغانستان می خواهد که ۹ پایگاه دایمی در این کشور ایجاد، کند سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده که آمریکا به دنبال ایجاد پایگاه های نظامی دایمی در خاک افغانستان نیست مگر به درخواست دولت افغانستان.

به نظر نویسنده ماندگار، کاخ سفید، برنامه های حامد کرزی که در پرتو امضای موافقت نامه امنیتی در دستور کار داشت را نقش بر آب کرده است.

روزنامه ویسا در مطلب اصلی خود در مورد مذاکرات کابل و واشنگتن برای امضای موافقت نامه امنیتی نوشته که امضای این موافقت نامه تعداد دقیق پایگاه های دایمی نظامی آمریکا در افغانستان، و تعداد سربازان خارجی ایکه پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی می مانند مشخص خواهد شد.

روزنامه در مطلب اصلی خود، نوشته است که حکومت افغانستان باید این موافقت نامه را جدی بگیرد زیرا به نظر آگاهان موافقت نامه همکاری های امنیتی میان کابل و واشنگتن می تواند منافع ملی، صلح سراسری، تقویت اقتصادی و تجهیز نیروهای امنیتی را تضمین کند.

روزنامه آرمان‌ملی، در مطلبی تحلیلی با اشاره به صحبت های حامد کرزی در مورد تصمیم آمریکا برای داشتن ۹ پایگاه نظامی در ۹ شهر افغانستان و واکنش فوری کاخ سفید، نوشته است که دولت آمریکا تلاش دارد "افغانستان به مثابه ابزار فشار سیاسی برای تحقق اهداف نظامی و تامین منافع اقتصادی و استراتژی" بعدی‌اش در منطقه باشد.

آرمان‌ملی همچنین نوشته است که توافق دولت افغانستان برای ایجاد پایگاه های دایمی نظامی آمریکا در نقاط مهم کشور، در صورتی که "بدون رفراندوم قانونی و بدون اراده آزاد ملی" باشد، آغاز فصل جدیدی از کشمکش های داخلی خواهد شد.

روزنامه های چاپ کابل نوشته اند که روند مذاکرات میان افغانستان و آمریکا برای امضای موافقت نامه همکاری های امنیتی، کُند پیش می رود و هنوز مشخص نیست که دو طرف برای امضای این موافقت نامه چه زمانی به توافق خواهند رسید.

مطالب مرتبط