نقش تعیین‌کننده طالبان در انتخابات پاکستان

Image caption انتخابات پاکستان زیر سایه تهدید طالبان برگزار شد

انتخابات پاکستان زیر نظر ناظران بین المللی و داخلی و در سايه تدابير بی‌سابقه ششصد هزار نیروی امنیتی برگزار شد.

اما اين خونين‌ترين انتخابات در تاريخ پاكستان بود و شبح طالبان در بسيارى از مراكز انتخاباتى سایه افگنده بود. حالا بسياري به این فکر افتاده‌اند که طالبان انتخابات، تحت تاثیر قرار نداده‌اند؟

در مبارزات انتخاباتی پاکستان دو موضوع بیشتر برجسته می‌نمود و شعار اصلی مبارزات انتخاباتی بود؛ امنیت و انرژی که رابطه مستقیمی به اقتصاد دارد.

مردم پاکستان در پنج سال گذشته در دوران حکومتی که توسط حزب مردم پاکستان رهبری می‌شد از دو نقطه نظر به شدت رنج بردند.

یکی ادامه خشونت‌ها، بمبگذاری، حملات انتحاری و دوم نبود انرژی برق و گاز به ویژه در فصل گرما که هوا در سراسر پاکستان گرم می‌شود. به ویژه کمبود سوخت و انرژی در پنج سالی که گذشت، نتایج مخربی روی صنعت و اقتصاد و تجارت پاکستان به جا ماند.

ترس سیاسیون از حضور در مبارزات انتخاباتی

Image caption عمران خان و نوازشریف در فهرست تهدیدهای طالبان شامل نبودند

اگرچه امنیت و انرژی شعار اصلی احزاب رقیب حزب مردم پاکستان در انتخابات بود اما تهدیدهای طالبان احزاب سیاسی شامل در انتخابات را دوپارچه کرده بود.

طالبان سه حزب اصلی پاکستان که احزاب سکولار این کشور اند را در فهرست تهدیدهای خود قرار دادند، طالبان تهدید کرده بودند که گردهمایی‎‌های حزب مردم به رهبری آصف علی زرداری رئیس جمهوری پاکستان در پنجاب، جنبش متحد قومی ائتلاف حسین در ایالت‌ سند و حزب عوامی ملی پشتون‌ها در ایالت خیبر پختونخواه را با راه اندازی حملاتی برهم می‌زنند.

طالبان گفته بودند که حکومت متشکل از این احزاب در جریان پنج سال گذشته، تلاش‌هایی برای سرکوب طالبان به خرج داده و همچنین از جنگ ناتو به رهبری آمریکا در افغانستان حمایت کرده‌اند. اما حتی حزب جمعیت علمای اسلامی مولوی فضل رحمان هم از این حملات در امان نماند.

تهدیدها و حملات طالبان به گردهمایی های این احزاب سبب شد که آنها نتوانند تجمعات بزرگی را به منظور کمپین های انتخاباتی خود برگزار کنند. رهبران احزاب سیاسی پاکستان جرات نکردند که در گردهمایی احزاب خود حاضر شوند، از جمله بلاول بوتو زرداری، پسر بی‌نظیر بوتو و رهبر جوان حزب مردم پاکستان اظهارات ویدیویی خود را از دوبی به هوادارانش می‌فرستاد.

بلاول بوتو در اظهارات خود از این که نمی‌تواند در میان طرفدارانش حاضر شود، اظهار تاسف کرد و گفت که حزب مردم در جنگ با حامیان جنگجویان و بنیادگراهایی قرار دارد که پدربزرگ و مادرش را کشته‌اند و حالا قصد نابودی خودش را دارند.

هدف تهدیدهای طالبان چه بود؟

تهدیدهای طالبان که قبل از مبارزات انتخاباتی آغاز شد و در جریان کارزارهای انتخاباتی توام با حملاتی دوام یافت، پیام روشنی بود به رای دهندگان که به چه کسی رای بدهند.

دو حزبی که در فهرست تهدیدهای طالبان قرار نداشتند، حزب اصلی مخالف مسلم لیگ به رهبری نواز شریف و حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان، مربی سابق تیم کرکت پاکستان بود. این دو حزب توانستند بدون تهدید طالبان با خیال راحت به تبلیغات انتخاباتی خود بپردازند.

اما در مقابل نوازشریف و عمران‌خان هر دو در مبارزات انتخاباتی خود مشخص کردند که اگر در انتخابات پیروز شوند، انتظارات که طالبان برای آن می جنگند را نیز به نحوی بر آورده خواهند کرد.

نوازشریف گفت که "همکاری با ایالات متحده امریکا در مبارزه با تروریزم را متوقف می‌کند" و افزود که "تنها راه به جلو، مذاکره با طالبان است."

عمران خان هم گفت که "هر هوایپمای بی سرنشینی آمریکایی‌ که وارد مناطق قبایلی پاکستان شود را سرنگون خواهد کرد." عمران خان وعده داد که در صورت پیروزی یک کشور نمونه اسلامی ایجاد خواهد کرد.

Image caption نوازشریف وعده داد که در صورت پیروزی همکاری با آمریکا در مبارزه با تروریسم را متوقف می‌کند

سیاست مداران پاکستانی به روشنی اذعان می‌کنند که نتایج انتخابات کنونی پاکستان را طالبان تعیین کردند. حناربانی کهر وزیر خارجه سابق پاکستان از حزب مردم می‌گوید "طالبان یقینا تعیین کننده نتایج انتخابات هستند و این برای پاکستان بسیار خطرناک است."

احمد رشید روزنامه‌نگار و تحلیلگر پاکستانی نیز می‌گوید که " طالبان موفق شدند احزاب سیاسی را از هم جدا کنند و این مایه تاسف است."

تبعات نتایج انتخابات پاکستان

در این شکی نیست که نتایج انتخابات کنونی پاکستان در مناسبات آینده این کشور با همسایه‌ها به ویژه افغانستان و همچنین غرب در خصوص جنگ علیه تروریسم از اهمیت ملموسی برخوردار است.

نقش طالبان در سرنوشت انتخابات کنونی پاکستان بدون شک زنگ خطری است برای کشور همسایه افغانستان و انتخابات سال آینده در این کشور. به ویژه با در نظر داشت این واقعیت که با نزدیک شدن زمان خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان، تهدید طالبان نیز بیشتر می‌شود و هرگاه گروه طالبان موفق شوند که ساحه کنترل خود را گسترش دهند.

این خطر وجود دارد که شاید بتوانند در تعیین نتایج انتخابات آینده افغانستان نیز وضعیت را طوری آماده بسازند که حرف اصلی را رای دهندگان نه که طالبان بزنند.

با این حال مردم پاکستان با حضور گسترده در مراکز رای دهی به تهدید‌های طالبان پاسخ رد دادند و اکنون این سیاستمداران پاکستانی هستند که نشان دهند کشور شان‌ را به کدام مسیری هدایت می‌کنند.

مطالب مرتبط