طالبان چهار شهروند ترکیه را رها کردند

Image caption طالبان یازده سرنشین یک هواپیمای باری را بیست روز پیش در لوگر گروگان گرفته بودند

گروه طالبان چهار نفر از هشت شهروند ترکیه را که در ولایت لوگر در جنوب شرق افغانستان گروگان گرفته بود رها کرد.

بیست روز پیش به دنبال آنکه یک هلیکوپتر غیرنظامی در ولسوالی ازره ولایت لوگر در جنوب شرق افغانستان مجبور به نشست اضطراری شد، به دست گروه طالبان افتاد.

هلیکوپتر آبی رنگ، یازده سرنشین شامل ۲ شهروند اکراینی، ۸ شهروند ترکی و یک مترجم افغان داشت که در مسیر ولایت خوست-کابل به دلیل خرابی وضع هوا، در یکی از نقاط دور افتاده و نزدیک مرز پاکستان لوگر مجبور به نشست اضطراری شد.

لوگر از ولایت‌های نسبتا نا امن در جنوب شرق پایتخت در فاصله ۵۰ کیلومتری از مرکز کابل موقعیت دارد.

طالبان گفته اند که ۴ ترک دیگر را هم رها خواهند کرد اما هنوز سرنوشت ۲ شهروند کشور اکراین و یک مترجم افغان آنها روشن نیست.

نخست وزیر ترکیه گفته است که چهار همشهری‌اش از قید طالبان رها شده‌اند، رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه ناوقت دیروز اعلام کرد که شهروندان ترکی به کمک سازمان اطلاعات ترکیه از اسارت طالبان بیرون آورده شده اند.

طالبان اما با پخش خبرنامه‌ای گفته‌اند که شهروندان کشور ترکیه را به خاطر "قدردانی از مردم مسلمان ترکیه" رها کرده اند و چهار گروگان ترکی دیگر را عنقریب رها خواهند کرد.

در خبرنامه طالبان که به رسانه ها فرستاده شده، همچنین آمده است که انتظار دارند دولت ترکیه از رهایی شهروندان ترک توسط طالبان، استقبال کند.

Image caption افغانستان و ترکیه روابط نزدیک دارند

اما پیش از این گروه طالبان به رسانه ها گفته بودند که یازده سرنشین یک هلیکوپتر نظامی مربوط نیروهای آمریکایی را در منطقه دره منگل ولسوالی ازره لوگر به اسارت خود در آورده اند.

طالبان گفته بودند که در میان گروگان‌ها ۹ افسر نظامی آمریکا و ۲ مترجم آنها شامل است و همه سرنشینان اونیفورم نیروی نظامی آمریکا به تن داشته اند.

پس از رهایی چهار شهروند ترکی، طالبان تاکنون نگفته‌اند که در مورد سایر گروگان ها چه تصمیمی خواهند گرفت.

بیشتر ارسلا جمال والی لوگر به بی‌بی‌سی گفته بود که مشخص نیست که گروگان ها در اسارت کدام گروه مخالف مسلح دولت قرار دارند. والی لوگر گفته بود که هیچ نوع ارتباطی با گروگان ها ندارند و به کمک بزرگان محلی و متنفذین قومی در تلاش رهایی گروگان‌ها هستند.

مقام های محلی در لوگر همچنین گفته بودند که گروگان ها احتمالا به ولسوالی حصارک ولایت شرقی ننگرهار و یا کُرم اجنسی پاکستان منتقل شده باشند.

دولت ترکیه ۱۰۹۸ نیرو در قالب ماموریت نظامی ناتو در افغانستان دارد که بیشتر در مرکز کابل مستقر هستند.

مطالب مرتبط