صد و پنجاه دختر دانش آموز در بلخ 'مسموم' شدند

مسمومیت دختران دانش آموز در تخار
Image caption چند مورد از مسمومیت دختران در ولایت شمالی تخار روی داده است

رئیس اداره معارف (آموزش و پرورش) ولایت بلخ در شمال افغانستان تایید کرده که ۱۵۰ دختر مکتب خراسان در شهر مزار شریف "مسموم" شده‌اند.

قیس مهرآیین به بی‎بی‎سی گفت که این دختران دقایقی پس از ساعت هشت صبح که شاگردان وارد محیط مکتب شدند، دچار سردردی و ضعف شدند.

آقای مهرآیین که از طریق تلفن از بیمارستان صحبت می‎کرد، گفت که همه این دختران به بیمارستان منتقل شدند و ۵۰ نفر از آنها ساعاتی پس از درمان مرخص شدند و ۱۰۰ نفر آن تا زمان این گفتگو بستری بودند.

رئیس معارف بلخ گفت: "یک چاه تشناب (توالت) یک خانه همجوار مکتب از مدت قبل بسته بود، زمانی که صاحب خانه سر آن را باز می‎کند، مقداری گازهایی که از آن آزاد می‎شود، مستقیماً به مشام کودکان مکتب می‎رود و وضعیت تعدادی از شاگردان به هم می‎خورد."

آقای مهرآیین تاکید کرد که مسمومیت دانش‎آموزان ناشی از "سم‎پاشی عمدی نیست" و سلامت دختران هم جای نگرانی ندارد.

در همین حال وزارت معارف افغانستان رهنمود تازه ای را منتشر کرده و در آن فروش هر نوع خوراکی و مشروبات در جلو در مدرسه ها و استفاده از عطریات در داخل کلاسها را ممنوع اعلام کرده است.

دکتر صبور نریمان از دفتر مطبوعاتی وزارت صحت عامه (بهداشت) گفت که اشتنشاق مستقیم گازهایی که از چاه تشناب متصاعد می‎شود، می‎تواند باعث مسمومیت شود.

او افزود که پزشکان در مزار شریف تا حال از نشانه‎های خاص کلینیکی (بالینی) در دانش‎آموزان مکتب خراسان گزارش نداده‏‎اند.

پیش از این در یک مورد مشابه دیگر ۲۰ دختر دانش‎آموز در یک مکتب دخترانه در غرب کابل مسموم شدند که فاروق وردک وزیر معارف دلیل آن را استنشاق گاز کود حیوانی اعلام کرد.

آقای وردک همچنین هشدار داده است که "من بعد (از این پس) اگر بشنوم کسی مسموم شده است اما شفاخانه مسمومیت او را تائید نکند، من هم متعلم را مجازات می‌کنم هم معلم او را مجازات می‌کنم و هم مدیر (آن مکتب) را مجازات می‌کنم."

وزارت معارف مسمومیت دانش‎آموزان مکتب خراسان در مزار شریف را "حادثه صحی" عنوان کرده و در اعلامیه‎ای گفته است که "مریضی شاگردان ناشی از انتشار گازهای نامطبوع" در محیط مکتب بوده است.

این وزارت در یک اعلامیه دیگر خود نوشته است: "طی سه چهار سال اخیر دیده شده که تعدادی از شاگردان معصوم مکاتب، که اکثراً دختران هستند، در شماری از ولایات کشور مسموم، تلقین به مسمومیت و یا هم به مشکلات دیگر صحی مبتلا می‎شوند که عمدتاً ناشی از استفاده غذاهای بی‎کیفیت و غیرصحی می‎باشد و این حالت باعث نگرانی شدید رهبری وزارت معارف گردیده است."

دفتر نشراتی وزارت معارف گفته که هیاتی متشکل از مسئولان اداره آموزش و پرورش و دیگر نهادهای دولتی تحقیقات را درباره رویداد مزار شریف آغاز کرده‎اند.

اخیراً اظهارات فاروق وردک مبنی بر این که اگر دانش‎آموزی ادعا کند که مسموم شده و بیمارستان آن را تایید نکند، او را مجازات می‎کند، در رسانه‎های همگانی و شبکه‎های اجتماعی بازتاب گسترده‎ای داشته است.

به دنبال آن زمانی که او دلیل مسمومیت دانش‎آموزان مکتب سلطان رضیه در کابل را ناشی از استنشاق گازهای کود حیوانی اعلام کرد، این سخنان او موضوع شوخی و طنزهای بسیاری شد.

وزارت معارف از رسانه‏‌ها خواسته که "موضوعات را آنچنان که واقعیت عینی در محل است، انعکاس دهند و در راه اطمینان مردم در عرصۀ معارف همکاری نمایند."

در ظرف چند سال اخیر از دهها مورد مسمومیت دختران دانش‎آموز به صورت دسته‎جمعی از مناطق مختلف افغانستان گزارش شده است.

مطالب مرتبط