دیپلمات آمریکایی سخنان کرزی در مورد پایگاه نظامی را رد کرد

Image caption "این نادرست است. ما اصلاً درباره پایگاه‎ها حرف نزده‌ایم"

سفارت آمریکا در کابل می‌گوید که سخنان رئیس‌جمهور کرزی درباره پایگاه‌های نظامی آمریکا در افغانستان بعد از ۲۰۱۴ نادرست است.

هوگو لورنز، معاون سفیر آمریکا در گفتگویی اختصاصی با هارون نجفی‌زاده، خبرنگار فارسی بی‌بی‌سی گفته که آمریکا هیچ صحبتی درباره شمار و محل پایگاه‌های احتمالی این کشور با مذاکره‌کنندگان افغان نداشته‌است.

رئیس جمهوری کرزی هفته پیش گفت که آمریکا بعد از سال ۲۰۱۴، می‌خواهد در شهرهای مختلف افغانستان نه پایگاه خود را حفظ کند.

او از شهرهای کابل، بگرام، مزار شریف، هرات، شندند، قندهار، جلال‌آباد، گردیز و هلمند به عنوان محلات مورد نظر آمریکا برای ایجاد این پایگاه‎ها نام گرفت.

اما این دیپلمات ارشد آمریکایی می‌گوید: "این نادرست است. ما اصلاً درباره پایگاه‎ها حرف نزده‌ایم. چون نیروهای ما نقش مشورتی خواهند داشت و برای‎شان مهم است که به پادگان‌های نیروهای افغانها دسترسی داشته باشند."

وقتی که از دفتر حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان خواستیم دیدگاه خود را درباره اظهارات تازه آقای لورنز بیان کند، ایمل فیضی سخنگوی آقای کرزی گفت: "ما بیش از آنچه که رئیس‌جمهوری کشور گفته، نمی‌گوییم."

از زمانی که دو سال پیش بحث پیمان استراتژیک بین افغانستان و آمریکا مطرح شد، موضوع پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان هم بر سر زبانها افتاد.

ولی از اکتبر سال گذشته که این پیمان به امضای باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان رسید، مشخص شد که روابط نظامی بین دو کشور بیش از آن نیاز به گفتگو و چانه‌‌زنی دارد که تا آن زمان تصور می‎شد.

Image caption شمار تلفات نظامیان آمریکا در افغانستان به ۲۰۸۳ نفر رسیده است

به همین دلیل، موضوع روابط نظامی و امنیتی افغانستان و آمریکا از توافقنامه همکاری‎های درازمدت خارج و قرار شد که در یک توافقنامه دیگر موسوم به توافقنامه امنیتی و دفاعی بین دو کشور به امضا برسد.

چند روز پیش آقای کرزی اعلام کرد که "توافقنامه امنیتی یعنی پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان".

هر چند او گفت که در اصول با ایجاد پایگاه آمریکایی در کشور موافق است، اما تاکید کرد که در چهارچوب این توافقنامه باید تضمین‎های لازم داده شود که آمریکا به تقویت نیروهای امنیتی، حاکمیت دولتی و رشد اقتصادی افغانستان کمک می‎کند.

در آغاز این هفته، دومین نشست کمیسیون دوجانبه افغانستان و آمریکا برای بررسی جزئیات این توافقنامه در کابل برگزار شد.

در پایان این گفتگو زلمی رسول وزیر خارجه افغانستان در یک نشست مشترک خبری با ویلیام برنز معاون وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد که نهایی‎سازی این توافقنامه برای کشورش اولویت دارد.

مطالب مرتبط