دولت ایران 'تلفات تعدادی از اتباع افغان در مرز' را بررسی می‌کند

عراقچی
Image caption عراقچی با ابراز تاسف از تلفات افغانها در مرز، خواستار کنترل و اطلاع رسانی بیشتر دولت افغانستان شده است

دولت ایران گزارش تیراندازی منجر به کشته شدن تعدادی از اتباع افغانستان در مرز مشترک دو کشور را بررسی می کند.

به گزارش وبسایت واحد مرکزی خبر، متعلق به رادیو و تلویزیون دولتی ایران، روز سه شنبه، ٢٤ اردیبهشت/ثور، عباس عراقچی، سخنگوی وزارت خارجه ایران با اعلام اینکه "روز ٢٠ اردیبهشت تلفاتی برای تعدادی از اتباع افغان در مرز پیش آمد" گفت که مرزبانان ایرانی در حال بررسی ابعاد و زوایای این اتفاق هستند.

دو روز پیش، وزارت خارجه افغانستان سفیر ایران در کابل را فراخواند و نسبت به "تیراندازی مرزبانان ایرانی به افغان‌هایی که در جستجوی کار وارد خاک ایران شده بودند" اعتراض کرد و گفت که تیراندازی به سوی این افراد مغایر ارزش‌های دینی و موازین حسن همجواری است.

گزارش واحد مرکزی خبر محل وقوع این تیراندازی را مشخص نمی‌کند اما روز یازدهم اردیبهشت، مقام‌های ولایت فراه افغانستان که با استان سیستان و بلوچستان ایران هم‌مرز است، خبر دادند که شماری از کارگران افغان که به طور قاچاقی از مرز عبور کرده بودند، در اثر تیراندازی مرزبانان ایران مجروح شده‌اند.

پیش از آن هم به نقل از منابع افغان گزارش شده بود که از حدود سیصد تن از شهروندان افغان که در صدد عبور از مرز با ایران بودند، دویست نفر سالم بازگشته‌اند، هشت تن زخمی شده‌اند و حدود هشتاد نفر دیگر ناپدید هستند.

سفارت ایران از وقوع اینگونه حوادث مرزی ابراز بی‌اطلاعی‌کرده بود.

Image caption ایران میزبان چندین هزار مهاجر افغان است

آقای عراقچی با ابراز تاسف از اینکه "گفته می‌شود این افراد بیگناه بوده و برای کار در ایران ورود غیرقانونی داشته‌اند" گفت که دولت ایران از دولت افغانستان می‌خواهد "اقدامات وسیع‌تری در کنترل مرزهای خود و پیش‌گیری از ورود اشرار و قاچاقچیان به کشورمان داشته باشد."

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که حتی در زمان جنگ و تحریم در ایران هم، چند میلیون شهروند افغان در این کشور مشغول به کار بودند و دولت و مردم ایران "حداکثر رافت و برادری" را نسبت به آنان نشان دادند.

وی در عین حال تاکید کرد که دولت ایران "در زمینه برخورد با اشرار و قاچاقچیان" کوتاه نمی‌آید.

سخنگوی وزارت خارج 'tj که "ایران در زمینه ارائه روادید/ویزا به اتباع افغان در چارچوب مقررات و توافقات دوجانبه مشکلی ندارد" اما از مقامات افغان خواست تا "با اطلاع‌رسانی بیشتر به اتباع خود، از تکرار اینگونه حوادث پیش‌گیری کند."

در حال حاضر حدود یک میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی می‌کنند که بسیاری از آنان مدارک قانونی اقامت در این کشور را ندارند. بیشتر افغان‌ها در جستجوی کار به ایران می روند.

دو کشور در سالهای اخیر تلاش کرده‌اند راهی برای حل مشکل مهاجران غیرقانونی بیابند اما تا کنون به چنین راه حلی دست نیافته‌اند.

مطالب مرتبط