دولت افغانستان اظهارات معاون سفیر آمریکا در کابل را رد کرد

Image caption آقای فیضی می‌گوید که زمان آن گذشته است که قدرت‌های خارجی، حکومت‌های افغانستان را مجبور به تصمیم گیری‌‌های کلان ملی، بدون آگاهی مردم کنند.

دولت افغانستان می‌گوید با آمریکا در مورد پایگاه‌های این کشور در افغانستان، صحبت کرده است.

ایمل فیضی سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان در گفت‌وگو با بی بی سی فارسی گفت: "صحبت در مورد ۹ پایگاه نظامی آمریکا در افغانستان بعد از ۲۰۱۴ در جریان مذاکرات اخیر هیات دو جانبه روی موافقتنامه امنیتی در کابل صورت گرفت."

این در حالی است که هوگو لورنز، معاون سفیر آمریکا در گفتگویی اختصاصی با بی‌بی‌سی فارسی گفت که آمریکا هیچ صحبتی درباره شمار و محل پایگاه‌های احتمالی این کشور با مذاکره‌کنندگان افغان نداشته‌است.

سخنان هوگو لورنز در واقع واکنشی به اظهارات اخیر رئیس جمهور افغانستان بود که چند روز پیش در دانشگاه کابل گفت آمریکا می‌خواهد ۹ پایگاه نظامی در شهرهای کابل، بگرام، مزارشریف، جلال آباد، گردیز، قندهار، هلمند، شیدند و هرات داشته باشند.

آقای فیضی می‌گوید حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان مسئولیت خود می‌داند تا موضوعات کلان و سرنوشت ساز ملی را با مردم افغانستان در میان بگذارد و با آنها یک جا، تصمیم آگاهانه بگیرد، تصمیمی که به دولت های آینده افغانستان مشکل ایجاد نکند.

به گفته آقای فیضی، دولت افغانستان هیچ عجله‌ای برای امضای این تفاهمنامه ندارد و تا زمانی که تضمین‌های لازم را به دست نیاورده، مذاکرات جریان خواهد داشت.

آقای فیضی همچنین گفت که زمان آن گذشته است که قدرت‌های خارجی، حکومت‌های افغانستان را مجبور به تصمیم گیری‌‌های کلان ملی، بدون آگاهی مردم کنند.

مذاکرات دوجانبه روی تفاهمنامه امنیتی نزدیک به یک سال است که جریان دارد.

این تفاهمنامه بخشی از پیمان استراتژیک آمریکا و افغانستان است که قرار است در آن مشخص شود که چه مقدار از نیروهای آمریکایی پس از سال ۲۰۱۴ در افغانستان باقی خواهند ماند، مسئولیت آنها چه خواهد بود و در کجا مستقر خواهند شد.

در حالی که معاون سفیر آمریکا در کابل می‌گوید در مورد پایگاه احتمالی این کشور در افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ با دولت افغانستان صحبتی نکرده است. اما دولت افغانستان می‌گوید اخیرا مقامات دو کشور اخیرا در این مورد صحبت کرده اند. اما مذاکرات هنوز نهایی نشده است.

مطالب مرتبط