دفتر رئیس جمهوری افغانستان: قاتلان گروگان هشت ساله اعدام می‌شوند

Image caption علی سینا نماد قربانیان آدم‎ربایی در هرات شد

حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان حکم اعدام دو تن از عاملان اصلی قتل علی سینا نوروزی را امضا کرده است.

در ماه ژانویه سال جاری - حدود پنج ماه پیش - علی سینا نوروزی، فرزند هشت ساله یکی از بازرگانان ساکن هرات، به منظور اخاذی و دریافت پول، ربوده شد و ربایندگان بعدا گروگان خود را به قتل رساندند. قتل این کودک هشت ساله واکنش خشم آلود مردم را در پی آورد که با برگزاری تظاهراتی، خواستار مجازات عاملان این اقدام شدند.

رفیع فردوس، از سخنگویان دفتر رئیس جمهوری افغانستان به بی‎بی‎سی گفت: "اصل قضیه بسیار تراژیک و جدی بود و به همین دلیل محاکم ثلاثه افغانستان در مورد متهمان اصلی، عبدالسمیع و جلیل احمد تصمیم گرفتند که این دو اعدام شوند"

آقای فردوس افزود: "رئیس جمهوری افغانستان دیروز حکم اعدام این دو تن را صادر کرد. حکم رئیس جمهوری در این مورد نهایی است."

کمیته عدلی و قضایی شورای وزیران هم تاکید کرده که حکم اعدام عبدالسمیع و جلیل احمد باید اجرا شود، و افزوده است که این دو تن به انگیزه دریافت پول، مرتکب آدم‎ربایی و قتل یک کودک خردسال شده‏‎اند.

علی سینا، پسر نصیراحمد نوروزی، چهارم جدی/دیماه گذشته ربوده شد و ۳۸ روز بعد جنازه او به خانواده‎اش بازگردانده شد.

آدم‎ربایان قبل از قتل او، از نصیراحمد نوروزی پدر علی سینا درخواست ۴۰۰ هزار دلار پول کرده بودند.

آقای نوروزی گفته است: "در تماس‎های بعدی بر سر یک مبلغ توافق کردیم. این مبلغ را نیز به آن‌ها پرداخت کردیم. آن‌ها به من اطمینان دادند که دو تا سه ساعت بعد علی سینا را آزاد می‎کنند. آن شب خیلی به ما سخت گذشت. اما علی سینا نیامد."

ربودن علی سینا و قتل او، در رسانه‎ها و محافل گوناگون در افغانستان بازتاب گسترده‎ای داشت. در آن زمان آقای کرزی در پاسخ به اعتراض‎های گسترده در این مورد، از دادگاه خواست که پرونده قتل او را به صورت جدی پیگیری کند.

آدم ربایی در هرات برای سرمایه گذاران مشکلاتی جدی را به وجود آورده و این موضوع بارها اعتراض آنها و کسبه این شهر را برانگیخته است.

در آخرین مورد، مقامهای محلی در این ولایت از بازداشت یک گروه هفت نفری آدم‎ربا خبر دادند. به گفته مقامها، این گروه یک نفر را کشته و یک تن دیگر را ربوده بودند.

مطالب مرتبط