افغانستان به نظامیان آمریکایی: اسناد بازداشتی‌های بگرام را بدهید

Image caption دولت افغانستان اخیرا مسئولیت بازداشتگاه بگرام را به صورت رسمی از آمریکایی ها تحویل گرفت

حکومت افغانستان از نیروهای آمریکایی خواسته که اسناد بازداشتی‎های بازداشتگاه بگرام را به نهادهای دولتی بدهند تا در مورد آنها تصمیم‎گیری شود.

دولت افغانستان روز پنجم ماه حمل/فروردین مسئولیت اداره این بازداشتگاه را در پی ماهها جنجال از نیروهای آمریکایی تحویل گرفت.

دولت افغانستان برای بررسی پرونده‎های بازداشتی‎های این بازداشتگاه، که متهم به همکاری با گروههای طالبان و القاعده هستند، کمیسیون ویژه‎ای را موظف کرده است.

بر اساس قانون، بررسی پرونده و اقامه دعوا از صلاحیت‎های دادستانی است، اما روز سه‎شنبه کمیته عدلی و قضایی شورای وزیران به این کمیسیون "صلاحیت کامل" داد تا پرونده‏‎های بازداشتی‎های بازداشتگاه بگرام را بررسی کند.

رفیع فردوس از سخنگویان دفتر ریاست جمهوری گفت: "به کمیسیون موظف در این زمینه صلاحیت داده شد تا پرونده‎های زندانیان بگرام را با تمام معیارهای قانونی رسیدگی کند."

او افزود: "کسانی که بدون شواهد ثابت کننده جرم زندانی هستند، باید آزاد شوند و کسانی که شواهد اثباتی جرمی علیه شان وجود دارد، تحت پیگرد قانونی قرار گیرند و به محاکم راجع شوند."

سال گذشته به طور مجموعی مسئولیت نگهداری چهار هزار بازداشتی از نیروهای ائتلاف به دولت افغانستان واگذار شد که دولت از آن جمله ۱۳۷۶ تن از آنها را آزاد کرد.

مقامهای دولت افغانستان می‎گویند با نیروهای بین‎المللی توافق شده که پس از این اگر این نیروها شورشیان افغان را بازداشت می‎کنند، باید در ظرف ۹۶ ساعت آنها را به نهادهای دولتی تحویل دهند.

Image caption بازداشتگاه بگرام

شمار کل افرادی که مسئولیت نگهداری از آنها در این بازداشتگاه به دولت افغانستان واگذار شده به ۳۰۸۵ نفر می‎رسد که همه به اتهام داست داشتن در فعالیت‎های تروریستی از سوی نیروهای بین‎المللی بازداشت شده‎اند.

همچنین ۶۵۰ تن دیگر و از جمله ۵۰ شهروند خارجی هم در این بازداشت هستند که نیروهای آمریکایی آنها را "خطرناک" توصیف کرده‎اند.

مسئولیت نگهداری از آنها همچنان در کنترل نیروهای آمریکایی است.

فرماندهان آمریکایی در زمان واگذاری مسئولیت بازداشتگاه بگرام به دولت افغانستان، اعلام کردند که مسئولیت نگهداری از این افراد هم در ظرف شش ماه به افغانها واگذار می‎شود.

دولت افغانستان تاکید داشته که موجودیت بازداشتگاه‎های تحت کنترل نیروهای خارجی در کشور نقض حاکمیت ملی افغانستان است و از سوی دیگر شماری از بازداشتی‎ها بدون دلیل بازداشت شده‎اند.

مطالب مرتبط