ربایندگان کودک ۸ ساله در افغانستان اعدام شدند

Image caption پدر علی سینا اعلام کرد که بعد از این پیراهن غم را از تن خود بیرون می‌کنم

والی ولایت هرات در غرب افغانستان اعلام کرد که ربایندگان علی سینا نوروزی، کودک هشت ساله هراتی امروز در زندان ولایت هرات اعدام شدند.

داود شاه صبا، والی هرات به خبرنگاران گفت که حکم اعدام این دو نفر بعد از تایید محکمه سه‌گانه و توشیح حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، ساعت ۱۰ صبح در زندان هرات اجرا شد.

او در ادامه گفت: "امیدوارم این درس عبرت باشد برای کسانی که در فکر ربودن افراد هستند و یا کسانی را اکنون در بند خود دارند."

این افراد در ماه ژانویه سال جاری - حدود پنج ماه پیش - علی سینا نوروزی، فرزند هشت ساله یکی از بازرگانان ساکن هرات را، به منظور اخاذی و دریافت پول، ربودند و بعد او را به قتل رساندند. قتل این کودک هشت ساله واکنش خشم آلود مردم را در پی آورد که با برگزاری تظاهراتی، خواستار مجازات عاملان این اقدام شدند.

رئیس جمهوری افغانستان روز سه‌شنبه گذشته حکم اعدام این دو تن به نام عبد السمیع و جلیل احمد را تایید کرد.

نصیراحمد نوروزی پدر علی سینا نیز بعد از اجرای حکم اعدام به خبرنگاران گفت:" امروز خوشحالم که عدالت به معنی واقعی آن بر قرار شد."

او افزود: " از رئیس جمهور، گروه کاری اش و تمام نهادهای قضایی و امنیتی افغانستان که حکم را اجرا کردند، تشکر می‌کنم."

ربودن علی سینا و قتل او، در رسانه‎ها و محافل گوناگون در افغانستان بازتاب گسترده‎ای داشت. در آن زمان آقای کرزی در پاسخ به اعتراض های گسترده در این مورد، از دادگاه خواست که پرونده قتل او را به صورت جدی پیگیری کند.

آدم ربایی در هرات برای سرمایه گذاران مشکلاتی جدی را به وجود آورده و این موضوع بارها اعتراض آنها و کسبه کاران این شهر را برانگیخته است.

در آخرین مورد، مقام‌های محلی در این ولایت از بازداشت یک گروه هفت نفری آدم‎ ربا خبر دادند. به گفته آنها، این گروه یک نفر را کشته و یک تن دیگر را ربوده بودند.

مطالب مرتبط