روزنامه‌های کابل: شنبه ۲۸ ثور

دخالت ترکیه در روند صلح افغانستان، حمایت پاکستان از شورشیان مخالف دولت افغانستان،حمله انتحاری کابل، جدال میان حکومت و مجلس و ادامه حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان مهمترین مطالب روزنامه‌های شنبه ۲۸ ثور کابل بودند.

روزنامه چراغ با طرح این پرسش که چرا ترکیه می‌خواهد در افغانستان، میان طرفهای درگیری میانجیگری کند ولی در سوریه به دنبال ویرانی است ادعا کرده که شاید دلیل این باشد که این کشور در نبود ظرفیت و قابلیت در بازیگران بین المللی و برای خشنودی آمریکا و عربستان سعودی می‌خواهد جلودار تحولات منطقه باشد.

چراغ افزوده است که این کشور می‌خواهد ایران را از بازی خارج کند و در نقش یک پاکستان دیگر در تحولات آینده افغانستان ماهی مٌراد را از آب بگیرد. درحالی‌که ایران بیشتر از ترکیه از تحولات سیاسی گذشته افغانستان آسیب دیده‌است.

این روزنامه افزوده است که ترک‌ها در افغانستان قراردادهای بزرگ توسعه‌ای را نصیب شده و فعالیت‌های نیابتی اطلاعاتی خود را زیر پوشش همین شرکتها انجام می‌دهد.

چراغ نوشته که باید پرسید که در طول سه دهه جنگ افغانستان ترکیه میزبان چه تعداد افغان‌های غیر قانونی در کشورش بوده؟ در حالیکه همسایه‌های افغانستان طی این مدت شاهد حضور میلیونها افغان بدون اسناد در کشورشان بودند. با تمام مشکلات و نارسایی‌هادر این کشورها در خیلی موارد آنان را تبدیل به کادرهای فنی و تخصصی برای افغانستان کرده است.

روزنامه آرمان ملی به نقل از والی ولایت بدخشان نوشته که سازمان اطلاعاتی پاکستانی در صدد ایجاد پایگاه برای شورشیان افراطی در مسیر ولایت نورستان در مناطق کوهستانی ولایت بدخشان در شمال شرق است.

این روزنامه به نقل از شاه ولی ادیب نوشته که تاکنون نیروهای امنیتی افغان دهها جنگجوی پاکستانی و خارجی را در بدخشان بازداشت کرده است.

بدخشان درماه های اخیر شاهد نا آرامی‌های زیادی در ولسوالی وردوج این ولایت بود.

روزنامه محور نیز با اشاره به حمله انتحاری روز پنجشنبه گذشته در کابل نوشته که دشمنی همانند دوستی معیارهایی دارد. حمله انتحاری در کابل و بمباران نیروهای بین المللی که باعث مرگ افراد غیر نظامی می‌شود هر دو ناپسند هستند. حمله‌ای که باعث تکه تکه شدن افراد بیگناه شده از نظر اسلام نیز مذموم است.

این روزنامه افزوده است که مسئولیت این حمله را حزب اسلامی به رهبری حکمیتار به عهده گرفته، گروهی که در روند صلح نیز مشارکت دارد و اگر روند صلح به این گونه باشد، مصرف میلیونها دلار در راستای صلح بی هدف بوده است.

روزنامه ۸صبح نیز با اشاره به جدال میان مجلس نمایندگان وقوه اجرائیه افغانستان نوشته است که که این کشمکش به گونه‌ای است که هر دو نهاد از سر بی‌چارگی به رسوا کردن همدیگر می پردازند.

این روزنامه افزوده که دریافت های نهادهای مستقل و ناظر در افغانستان این است که موضوع فساد وزیر مالیه و نمایندگان مجلس خیلی حساس است و در هر لحظه ممکن است که افشاگری، قضایای بزرگتری را در پی داشته باشد.

به نوشته ۸صبح ممکن است که بررسی پرونده‌ها دخالت دست های دیگری را نیز در دست داشتن در فساد رو کند و به نحوی زنجیره ای فساد پیشگان را افشا سازد. ولی هراس از اینکه مجلس و حکومت برای جلوگیری از رسوایی‌های بیشتر با هم تبانی کنند وجود دارد.

۸صبح نوشته که هدف دولت نشان دادن ضرب شست به مجلس بود که به هدف خود رسید. مجلس نیز مایل به ادامه دادن این ماجرا نمی باشد، زیرا ممکن است که ادامه روند، دامن نمایندگان مجلس را بگیرد و علاقه به ختم ماجرا در هر دو نهاد دیده می‌شود.

به نوشته این روزنامه باید منتظر بود که این گره پیچیده در کمیسیون با صلاحیت و ویژه قضایی باز می‌شود یا اینکه روی میز دادستانی حکومت به باد فراموشی سپرده خواهد شد.

هفته گذشته وزیر دارایی افغانستان شش نماینده مجلس نمایندگان را متهم به قاچاق و خلاف رفتارهای قانونی کرده بود. نمایندگان مجلس نیز اعلام کردند درصورتی که این اتهامات ثابت شود استعفا می‌دهند.

روزنامه ویسا نیز به نقل از معاون وزیر دفاع آمریکا نوشته است که جنگ افغانستان تا سال ۲۰۳۰ میلادی ادامه می یابد. این مقام آمریکایی گفته که پنتاگون قصد ندارد تا از نظارت بر جنگ ۱۲ ساله در افغانستان دست بکشد.

مطالب مرتبط