روزنامه‌های کابل: یکشنبه ۲۹ ثور

Image caption طنز بدون شرح روزنامه افغانستان

بحث مجلس افغانستان در مورد تصویب طرح قانون منع خشونت علیه زنان، سفر قریب‌الوقوع حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به هند و اجرای حکم اعدام عاملان اختطاف و قتل یک کودک در ولایت هرات، از مطالب اصلی روزنامه های چاپ امروز کابل است.

دیروز مجلس نمایندگان افغانستان پس از سه سال از زمان توشیح طرح قانون منع خشونت علیه زنان به فرمان تقنینی حامد کرزی رئیس جمهوری کشور، این قانون را برای طی مراحل قانونی وارد آجندای جلسه عمومی مجلس کرد.

طرح این قانون هرچند از سوی کمیسیون ویژه امور زنان مجلس با یک مورد تعدیل پیشنهادی به بحث گرفته شد، اما شماری از نمایندگان حاضر در جلسه با تعدادی از مواد این طرح، مخالفت کردند و حدود شش مورد طرح قانون منع خشونت علیه زنان را خلاف معتقدات اسلامی عنوان کردند.

روزنامه باور، سرمقاله خود را به این موضوع اختصاص داده و نوشته است که با وجود موارد خشونت علیه زنان افغان اما اعضای مجلس تاکید کرده‌اند که قانون منع خشونت علیه زنان باید با ارزش‌های اسلامی و جامعه افغانستان مطابقت داشته باشد.

سرمقاله نویس باور، با اشاره به چند مورد طرح قانون منع خشونت علیه زنان که با مخالفت شماری از نمایندگان مردم مواجه شده است اضافه کرده که در طرح قانون منع خشونت علیه زنان، ازدواج دختران به میل خودشان گذاشته شده است در حالی که در بسیاری از شهرهای بزرگ افغانستان، دختران حتی اجازه ملاقات با مرد غربیه را ندارند.

به نظر نویسنده، در شهرهای دورتر از پایتخت پسران جوان هم این حق را ندارند به همین دلیل باید دامنه تطبیق طرحی که قرار است قانون شود، مد نظر گرفته شود.

روزنامه آرمان‌ملی هم در مطلب اصلی صفحه اول خود به موضوع طرح تصویب قانون منع خشونت علیه زنان در مجلس نمایندگان افغانستان پرداخته و نوشته است که انتظار می‌رفت مجلس نمایندگان طرح قانون منع خشونت علیه زنان را با جدیت به بحث بگیرد.

آرمان‌ملی همچنین نوشته که انتظارها بر این بود که اعضای مجلس نمایندگان تعدادی از مواد طرح قانون منع خشونت علیه زنان را تصویب کند اما مخالفت شماری از نمایندگان مردم در مجلس سبب شد که این طرح دوباره به کمیسیون‌های هجده گانه فرستاده شود.

عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان افغانستان، در پایان بحث های نمایندگان در مورد تصویب و یا عدم تصویب طرح قانون منع خشونت علیه زنان گفت که این نخستین بار است که یک طرح با اختلافات گسترده نمایندگان رو به رو می‌شود از این رو باید برای "اصلاح" به کمیسیون ها فرستاده شود و دوباره وارد آجندای جلسه عمومی مجلس گردد.

برخی از نمایندگان حاضر در جلسه عمومی از جمله عبدالستار خواصی، از حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان انتقاد کرده اند که "چطور قانونی را به توشیح رسانده که در چندین مورد خلاف کلام خدا است." آقای خواصی گفت که این مساله باید جدی گرفته شود و در جلسه های عمومی مجلس به بحث گذاشته شود.

روزنامه ویسا، اما نوشته است که موجودیت خانه‌های امن و تضعیف حق پدر در انتخاب شوهر برای دختر و همچنین حکم طرح قانون در مورد تعیین سن ازدواج، موارد اصلی انتقاد نمایندگان بوده است.

طرح قانون منع خشونت علیه زنان که سه سال پیش توسط فرمان تقنینی حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان به تصویب رسید، حکم کرده که زنان می‌توانند هنگامی که با خشونت مواجه می‌شوند به خانه‌های امن پناه ببرند، اما نماینده های مردم خانه‌های امن را به مراکز فساد تشبیه کرده اند.

روزنامه محور هم در مطلبی در مورد اختلاف‌ها اعضای مجلس نمایندگان افغانستان بر سر تصویب طرح قانون منع خشونت علیه زنان نوشته است که این طرح عمدتا به دلیل اختلاف نظر نمایندگان در مورد تعیین سن ازدواج دختران، حکم تعدد زوجات، قانونی شدن خانه‌های امن، تعیین مجازات برای عاملان خشونت علیه زنان و احترام به حق انتخاب همسر تصویب نشد.

در همین حال شماری از نهادهای جامعه مدنی نیز در واکنش به مخالفت‌های نمایندگان که به تصویب نشدن طرح قانون منع خشونت علیه زنان انجامید، ابراز نگرانی کرده و گفته اند که این طرح دست آورد مردم افغانستان خوانده‌اند.

مطالب مرتبط