رئیس شورای ولایتی بغلان در انفجار انتحاری کشته شد

محمدرسول محسنی
Image caption آقای محسنی در حال ورود به دفتر خود بود که هدف انفجار انتحاری قرار گرفت

محمود حقمل، سخنگوی والی بغلان تایید کرد که محمدرسول محسنی رئیس شورای ولایتی بغلان در انفجار انتحاری کشته شده است.

آقای حقمل به بی‏‎بی‎سی فارسی گفت: "یک حمله‎کننده انتحاری مواد منفجره همراه خود را در مقابل دفتر شورای ولایتی بغلان منفجر کرد که به شمول محمدرسول محسنی رئیس شورای ولایتی بغلان، ۱۳ تن از هموطنان ما شهید شدند و ۹ نفر هم زخمی داریم."

سخنگوی والی بغلان افزود که شش تن از کشته شدگان ماموران امنیتی و بقیه غیرنظامی بودند.

پیشتر اسدالله شیرزاد، فرمانده پلیس بغلان گفته بود که این انفجار در شهر پلخمری، مرکز بغلان زمانی روی داد که آقای محسنی با همراهان خود قصد داشت وارد دفترش شود.

آقای شیرزاد درباره تلفات این انفجار آمار بزرگتری نسبت به آمار سخنگوی والی ارائه کرد. به گفته او، ۱۵ تن کشته و ۱۳ نفر دیگر در این رویداد زخمی شدند.

فردی که شاهد این رویداد بود، به بی‎بی‎سی گفت بیشتر قربانیان غیرنظامیانی هستند که قصد داشتند به شورای ولایتی مراجعه کنند.

شورای ولایتی در یک محل پررفت و آمد و در نزدیک خانه‎های مسکونی موقعیت دارد.

این شاهد گفت که این انفجار نیرومند بود و به دنبال آن صدای مهیبی شنیده شد و مقدار زیادی خاک و دود به هوا بلند شد. او افزود که در این انفجار راننده او هم زخمی شد.

حامد کرزی رئیس جمهوری، که در زمان وقوع این رویداد در آستانه پرواز به سوی هند بود، این بمب‎گذاری را به شدت تقبیح کرد و گفت که "دشمنان مردم افغانستان" نمی‎توانند با چنین حملات جلو پیشرفت مردم با بگیرند.

وزارت دخله/کشور این بمب‌گذاری را عملی "تروریستی" و "بزدلانه" خوانده و در اطلاعیه‎ای نوشته که طالبان و "حامیان منطقه‎ای" آنها می‎خواهند نخبگان سیاسی را بکشند.

در اطلاعیه این وزارت آقای محسنی مردی "مبارز و وطن‏‌پرستی" خوانده شده که "شهادت وی برای خانواده و مردم بغلان مایه سربلندی و افتخار است".

گروه طالبان مسئولیت این بمب‌گذاری را عهده گرفته است.

این گروه در برخی از مناطق ولایت بغلان نفوذ دارد.

بغلان یکی از ولایت‎های نسبتاً آرام در شمال افغانستان شمرده می‎شود.

مطالب مرتبط