افغانستان پنج هواپیمای آنتونوف می‌خرد

Image caption وزارت دفاع می‌گوید که حتی یک هواپیمای نظامی حمل و نقل در اختیار ندارد

دولت افغانستان برای تسهیل فعالیت‌های نظامی خود پنج فروند هواپیمای نظامی حمل‌و‌نقل نوع آنتونوف۷۴ خریداری ‌می‌کند.

شورای امنیت ملی افغانستان در جلسه روز گذشته یکشنبه ۲۹ ثور/اردیبهشت به ریاست حامد کرزی رئیس جمهوری، توافق کرده است که این هواپیماها برای وزارت دفاع افغانستان خریداری شود.

مسئولان وزارت دفاع گفته اند که نیروهای هوایی این کشور، حتی یک هواپیمای حمل و نقل هم در اختیار ندارد.

شورای امنیت ملی همچنین به وزارت مالیه دستور داده که ۱۰۰ میلیون دلار پول را برای خریداری این هواپیماها در اختیار وزارت دفاع ملی قرار بدهد.

ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع به خبرنگاران گفت که این وزارت روز گذشته خریداری هواپیماهای ترانسپورتی را به شورای امنیت پیشنهاد کرد.

آقای عظیمی در یک نشست مشترک خبری با سخنگوی آیساف در کابل گفت که ارتش افغانستان از نقطه نظر حمل و نقل هوایی با مشکلات رو به رو است.

سخنگوی وزارت دفاع افزود: "یکی از مشکلاتی که ما در قوای هوایی خود داریم، بخش حمل و نقل است، در حال حاضر حتی یک هواپیمای ثابت ترانسپورتی هم نداریم."

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده است که با خریداری پنج فروند هواپیمای حمل‌ونقل نظامی آنتونوف به قیمت صد میلیون دلار آمریکایی، بخشی از مشکلات نیروهای هوایی کشور رفع خواهد شد.

دولت افغانستان تاکنون مشخص نساخته است که این هواپیماها را از کدام کشور خریداری خواهد کرد. پیش از این شماری از کشورها ابراز آمادگی کرده اند که به افغانستان جنگ افزار و تجهیزات نظامی بفروشند.

هواپیماهای آمریکایی و روسی

Image caption وزارت دفاع پیشنهاد خریداری پنج هواپیمای حمل‌و‌نقل نظامی را به شورای امنیت پیش کرده است

وزارت دفاع ملی افغانستان همچنین گفته است که با نزدیک شدن زمان خروج نظامیان ائتلاف بین‌المللی از افغانستان شماری از کشورهای خارجی وعده کرده اند که در بخش دسترسی نیروهای افغان به تجهیزات نظامی، با افغانستان کمک کنند.

سخنگوی وزارت دفاع گفت که از این میان دولت آمریکا اعلام کرده است که چهار فروند هواپیمای حمل‌ونقل را تا پایان سال ۲۰۱۴ در اختیار نیروهای هوایی افغانستان قرار دهد.

او گفت که قرار است ۲۰ فروند هواپیمای نظامی و تعدادی هواپیمای بدون سرنشین که در بمباردمان و کشف کاربرد دارند، به همراه چند فروند هلیکوپتر روسی نیز تا پایان ماموریت نظامی ناتو در کشور، در اختیار ارتش افغانستان قرار بگیرد و همزمان با اتمام آموزش قوای هوایی افغانستان به کار گرفته شود.

آنطوری که مقام‌های افغان گفته اند در حال حاضر نود درصد عملیات‌های نظامی در خاک افغانستان توسط نیروهای ارتش راه اندازی می‌شود و پیش‌‌بینی شده است که تا یک ماه آینده کل عملیات ها به نظامیان افغان واگذار شود.

مطالب مرتبط