و اینک جامعه باز! روزنامه‌ای جدید در افغانستان

Image caption امروز اولین شماره روزنامه جامعه باز منتشر شد

افغانستان بیش از ۱۵۰۰ رسانه چاپی دارد که از مجموع این رسانه‌ها بیش از ۲۰ آن روزنامه هستند. در دوازده سال گذشته روزنامه‌هایی بودند که در افغانستان آغاز به کار کردند اما عمدتا به دلیل مشکلات مالی از چاپ بازماندند.

بخش بزرگی از مردم افغانستان بی سواد هستند و همچنین علاقمندی زیادی به خواندن روزنامه در این کشور وجود ندارد.

با آنهم خانواده رسانه‌های افغانستان همچنان شاهد اعضای جدید است.

روزنامه "جامعه باز" که اولین شماره آن امروز منتشر شد، آنطوری که مسئولان آن می‌گویند روزنامه‌ای است "با دید متفاوت".

شروع کار این روزنامه همانگونه که با تبلیغات "کار متفاوت" همراه بود، با استقبال شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز همراه شد.

جامعه باز، روزنامه‌ای برای زندگی

محمد جواد سلطانی، مدیر مسئول روزنامه جامعه باز به بی‌بی‌سی گفت که در دوران جدید تاریخ افغانستان، ارزش‌هایی مربوط به جامعه مدرن مطرح شده اما این مسایل از عمق لازم برخوردار نبوده ازینرو آنها می‌کوشند که به این ارزش‌های مدرن غنا بدهند.

آقای سلطانی می‌گوید که هرچند طرح ارزش های جدید در جامعه افغانستان در تجربه صد سال اخیر همیشه با بن بست و شکست مواجه بوده، اما می‌گوید که آنها در این راستا، در روزنامه جامعه باز، با سازماندهی نیروهای باورمند انسانی تلاش خواهندکرد.

در سرمقاله شماره نخست این روزنامه از تساهل، کثرت گرایی، حاکمیت قانون و خرد انتقادی به عنوان ارزش‌های جامعه باز نام گرفته شده است.

زبانی جدید

مدیرمسئول این روزنامه می‌گوید که در افغانستان تا کنون برای خواست‌های مدنی، حقوقی و سیاسی زبان لازم پیدا نشده و همیشه این طرح‌ها با زبان قومیت، نژاد و تفاوت‌های فرهنگی و مذهبی ارائه شده است.

او می‌گوید: "می‌کوشیم که زبان جدیدی باشیم برای مردم افغانستان و شهروندان افغانستان و زبانی را طراحی کنیم که بتواند مطالبات مردم را در چهارچوب مفاهیم حقوقی و ادبیات سیاسی مطرح کند."

آنگونه که آقای سلطانی می‌گوید دست اندرکاران این روزنامه اکثرا چهره‌های دانشگاهی هستند و در بخش علوم انسانی و اجتماعی درس خوانده‌اند.

خبرهای روز، حقوق بشر، زنان، مسایل نظری و اندیشه‌ای، کتاب و کتابخوانی، دانشگاه، انتخابات و مسایل عمومی از موضوعاتی هستند که در لابلای ستون‌های روزنامه جامعه باز جا خواهند گرفت.

نگرانی همگانی؛ دوام کارهای فرهنگی

در کل رسانه های افغانستان و به خصوص رسانه‌های چاپی این کشور در دوازده سال گذشته با چالش‌های زیادی رو به رو بوده‌اند.

آقای سلطانی می‌گوید: "مساله دوام کارهای فرهنگی، دغدغه همه فرهنگی هاست. نگرانی ما هم هست. فعلا این روزنامه از طریق سرمایه گذاری دوستانی که در جامعه باز هستند، پیش می‌رود."

او همچنین تاکید کرد که مشکلات موجود فرا راه کار رسانه‌داری در افغانستان را درک می‌کنند اما این مشکلات جلو رسیدن به جامعه بهتر را گرفته نمی‌‎تواند.

در کنار رسانه های چاپی که مشتریان چشمگیری ندارند، رسانه های دیداری و شنیداری نیز با چالش هایی از جمله مشکلات مالی دست و گریبان بوده اند و این موضوع در مواردی سبب توقف کار این رسانه‌ها شده است.

مطالب مرتبط