خشونت‌های تازه در افغانستان تلفاتی برجا گذاشته است

Image caption سخنگوی آیساف گفته که حدود ۱۰ گروه چهار تا پنج نفری شورشیان به پنج پاسگاه امنیتی در هلمند حمله کردند ـ عکس از بایگانی

وزارت دفاع افغانستان گفته که در پی حمله شورشیان به پاسگاه‎های امنیتی در ولایت جنوبی هلمند، ۲۳ شورشی و یک سرباز ارتش کشته شدند.

ژنرال ظاهر عظیمی، سخنگوی این وزارت گفته: "روز گذشته تعدادی دشمنان داخلی و خارجی به پوسته‌های (پاسگاه‌های) پلیس ولایت هلمند در ولسوالی سنگین آن ولایت حمله کردند که با مقاومت شدید نیروهای امنیتی مواجه گردیدند."

عمر زواک، سخنگوی والی هلمند کشته شدن چهار مامور امنیتی در این درگیری را تایید کرده است.

طالبان حملات خود را بامداد دیروز آغاز کردند و سخنگوی وزارت دفاع گفته است که در حال حاضر درگیری در محل فروکش کرده و شلیک گلوله به صورت پراکنده ادامه دارد.

پیش از این طالبان گفته بودند که شماری از مراکز دولتی را در چند ولسوالی ولایت هلمند هدف حمله قرار داده‎اند. این گروه این حمله را "گسترده" توصیف کرده بود.

قاری یوسف احمدی، سخنگوی این گروه گفته است که در این درگیری، که از بامداد دیروز آغاز شد، ده‌ها تن از نیروهای امنیتی از پا درآمده‌اند.

در برخی گزارش‎ها شمار نفرات گروه طالبان در این درگیری "۵۰۰ تا ۱۰۰۰" نفر خوانده شده است.

اما توماس کولینز، سخنگوی نیروهای بین‎المللی کمک به امنیت در افغانستان، آیساف، گفته که این تعداد افراد شورشی در محل دیده نمی‎شود و تنها حدود ۱۰ گروه، چهار تا پنج نفری، به پنج پاسگاه امنیتی حمله کردند.

خشونت‌‌ها درهرات

از سوی دیگر، محی‎الدین نوری، سخنگوی والی هرات در غرب افغانستان تایید کرده که به اثر انفجار یک بمب کنار جاده‎ای در ولسوالی "چشت شریف" هفت مامور پلیس کشته شده‎اند.

به گفته او، این افراد از محافظان پروژه ساخت نیروگاه آبی سلما بودند.

آقای نوری افزود که این ماموران زمانی کشته شدند که خودروی حامل آنها در راه ولسوالی "اوبه" به چشت شریف با بمب کنار جاده‎ای برخورد کرد.

خشونت‌ها در غزنی

براساس یک خبر دیگر، محمدعلی احمدی معاون والی غزنی گفته است که ۹ بمبگذار وابسته به گروه طالبان بر اثر انفجار بمب‎های دست‎ساز خود در ولسوالی گیلان کشته شدند.

به گفته او، سه تن از آنها سرگرم ساخت بمب‎های کنار جاده‎ای بودند که محصول دست‎شان منفجر و باعث مرگ این افراد شد و شش نفر دیگر زمانی کشته شدند که چگونگی عمل کردن یک واسکت (جلیقه) انتحاری را آزمایش می‎کردند.

مطالب مرتبط