روزنامه‌های کابل: سه‌شنبه ۳۱ ثور

روزنامه‌های روز سه‌شنبه ۳۱ ثور کابل تعطیل مدارس دینی در پاکستان، امضا پیمان امنیتی با آمریکا، قانون منع خشونت علیه زنان و کشته شدن رئیس شواری ولایتی را در شمال افغانستان مهم دانسته‌اند.

روزنامه خدمتگار با اشاره به گفته‌های اخیر سخنگوی وزرات دفاع افغانستان درباره تعطیل مدارس آموزشهای مذهبی در پاکستان به نقل از او نوشته است که طالبان شاگردان این مدارس را برای جنگ به افغانستان فرستاده تا از این افراد برای انجام حملات انتحاری در افغانستان استفاده کند.

این روزنامه افزوده است که برای مقابله با این روند دولت افغانستان نیاز دارد تا به رشد مراکز آموزش مذهبی در داخل کشور همت گمارد و کسانیکه از این مراکز فارغ التحصیل می‌شوند نیز باید به مراکز دولتی و یا غیر دولتی جذب شوند.

روزنامه انیس نیز با اشاره به گفتگوهای پیمان امنیتی میان افغانستان و آمریکا نوشته است که بدون شک دو طرف افغانستان و آمریکا تلاش دارد که در این پیمان منافع خود را در اولویت قرار دهند.

این روزنامه افزوده است که در صحبت تلفنی رئیس جمهور کرزی وجان‌کری وزیر امور خارجه آمریکا، شرط اساسی افغانستان برای امضاء این پیمان آوردن صلح، ختم جنگ و خشونت در افغانستان بود.

به نوشته انیس کرزی تاکید کرده که امکان ندارد که همزمان با ادامه جنگ و خشونت مردم افغانستان فقط به امضاء قرار داد امنیتی با آمریکا دل خوش نگهدارد.

انیس افزوده است که شرط اساسی افغانستان برای امضاء قرار داد امنیتی با آمریکا آوردن صلح، ثبات و امنیت در افغانستان است که این قرار داد باید وسیله آرامی افغانستان شود. بعد از این کشور موافقت خود را با آن ابراز خواهد داشت.

روزنامه جامعه‌باز در سرمقاله خود به دفاع از قانون منع خشونت علیه زنان پرداخته و نوشته است که قانون منع خشونت علیه زنان در ذات خود نباید مشکلی داشته باشد، ولی وضعیت زنان در جامعه افغانستان پیچیدگی‌ها و دشواریهای خاص خود را دارد که به امروز و تصویب نشدن این قانون محدود نمی‌شود.

این روزنامه بیان داشته که برخی بی ثباتی‌های سیاسی افغانستان در زمان امان الله خان، در حدود هشتاد سال قبل، ریشه در مسایل مربوط به زنان داشت.

جامعه‌باز افزوده‌است که قانون منع خشونت بر اساس ارزشهای قانون اساسی تنظیم شده و چیزی جز کاهش رنج و مرارتهای زنان در حوزه عمومی و خصوصی را در پی‌ندارد.

نیروهای محافظه‌کار روز شنبه از تصویب این قانون در شورای ملی افغانستان جلوگیری کردند.

۸صبح نیز با اشاره به کشته شدن رئیس شورای ولایتی بغلان افزوده که ترور چهره‌های مشهور و دارای توان بسیج مردمی استراتژی طالبان است.

به نظر نویسنده این روزنامه آنان فکر می‌کنند با ترور چهره‌های مطرح می توانند با خروج نیروهای خارجی بحران امنیتی کشور را عمیق‌تر کنند.

این روزنامه افزوده است که اکنون این سئوال مطرح است که چگونه تروریست‌ها از زمان دقیق ورود رئیس شورای ولایتی به دفترش اطلاع یافتند؟ اطلاعات را چه کسی در اختیار آنان گذاشته بود؟

۸صبح با مطرح کردن این تردید که ممکن است تروریست‌ها در درون سکتور امنیتی افغانستان شبکه حمایتی داشته باشند، افزوده است که وقوع این‌گونه رویداد در دیگر کشورها جدی پی‌گیری شده و با گزارش نقاط ضعف، نهادهای امنیتی اقدامات پیشگیرانه را در نظر می‌گیرند.

این روزنامه با اشاره به کشته شدن مقامات و چهرهای با نفوذ در شمال افغانستان می نویسد که تاکنون هیچ مقامی به جرم سهل‌انگاری یا خیانت، مجازات و یا تنبیه نشده‌اند.

در سالهای گذشته مصطفی کاظمی نماینده مردم کابل، ژنرال داوود داوود فرمانده پلیس شمال و عبدالرحمن سید خیلی فرمانده پلیس ولایت کنذر نیز در حملات انتحاری در ولایتهای شمالی افغانستان کشته شدند.

مطالب مرتبط