اعتصاب غذای ده‌ها دانشجو در اعتراض به 'تبعیض' در دانشگاه کابل

Image caption دها دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی کابل با اعتصاب غذا خواستار برکناری رئیس و یک استاد این دانشکده شدند

اعتصاب غذای ده‌ها دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل در اعتراض به "تبعیض قومی" در این دانشکده وارد دومین روز خود شد.

معترضان در برابر ساختمان پارلمان افغانستان متحصن شده و مدعی هستند که رئیس و یکی از استادان این دانشکده با اعمال تبعیض قومی، مانع پیشرفت تحصیلی گروه‌هایی از دانشجویان می‎شوند.

حمیدالله محمدی، یکی از این اعتصاب‎کنندگان گفت: "ما خواستار برکناری این دو نفر هستیم و تا رسیدن به این خواست خود به اعتصاب غذا ادامه می‎دهیم."

او افزود که دانشجویان حدود یک ماه قبل این مشکل را با وزارت تحصیلات عالی و نمایندگان شورای ملی در میان گذاشته و خواستار حل منطقی آن شده‎اند، ولی آنها توجهی نکردند و اکنون راه دیگری به غیر از اعتصاب غذا نمانده است.

علی‎محمد مبلغ، یکی دیگر از معترضان با اشاره به اینکه حدود یک ماه قبل نیز تعدادی از دانشجویان این دانشکده دست به تحصن زده بودند، گفت: "وزیر تحصیلات عالی به ما وعده داده بود که شما به کلاس‎های درستان بازگردید و ما مشکل را حل می‎کنیم که تاکنون این امر تحقق نیافته است."

او افزود مقامات وزارت تحصیلات عالی وعده داده بودند که تا ساعت ۱۱ امروز با معترضان دیدار و مشکل را حل می‎کنند، ولی هنوز خبری از این افراد نیست و دانشجویان هم تا زمانی که به خواست‎های خود نرسیده‌اند به تحصن ادامه می‌دهند.

در مقابل، عبدالرئوف گوهری، معاون امور دانشجویان دانشگاه کابل به بی‌بی‌سی گفت: "تحقیقات صورت گرفته و خواست‌های محصلان برآورده شده بازهم آنان (دانشجویان) قبول ندارند."

او بدون توضیح بیشتر در این زمینه گفت که دانشکده خود را حق به جانب می‌داند و دانشجویان خود را، ولی به تعبیر او دست‎های "داخلی و بیرونی" در کار است.

تعدادی از نمایندگان شورای ملی هم امروز با حضور در محل اعتصاب، در صدد میانجیگری میان دانشجویان و وزارت آموزشهای عالی برای حل این مشکل بودند. ولی تلاش‎های آنها ظاهراً به نتیجه نرسیده است.

اعتصاب غذای دانشجویان در رسانه‌های همگانی افغانستان و شبکه‎های اجتماعی هم بازتاب گسترده‎ای داشته است.

مطالب مرتبط