توافق ایران و افغانستان 'برای اجرای معاهدات قضایی دو جانبه'

Image caption آمار دقیقی از تعداد زندانیان افغان در ایران در دست نیست.

مقام های ارشد قضایی افغانستان و ایران بر سر اجرای موافقتنامه‌های قضایی امضا شده میان دو کشور تفاهم کردند.

عبدالسلام عظیمی، رئیس دادگاه عالی افغانستان در یک سفر سه روزه به ایران با صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه و سایر مقام‌های قضایی آن کشور ملاقات کرده است.

در جریان این سفر، مقام‌های افغان و ایران روی گسترش همکاری‌های قضایی میان دو کشور تاکید کرده اند.

ایران و افغانستان در سال‌های اخیر سه موافقتنامه قضایی در زمینه همکاری‌های قضایی در امور کیفری، انتقال محکومین به حبس و استرداد مجرمین امضا کرده اند.

مراحل قانونی این موافقتنامه‌ها در ایران و افغانستان طی شده و این موافقتنامه‌ها آماده اجرا هستند، ولی تا کنون اقدام عملی در این زمینه صورت نگرفته است.

به گزارش خبر گزاری دولتی ایران - ایرنا - رئیس قوه قضاییه ایران گفته است که هم اکنون حدود ۷۰ زن افغان در زندان‌های ایران بسر می‌برند.

وی افزوده است که این زنان نخستین گروه از زندانیان خواهند بود که به افغانستان منتقل خواهند شد تا طبق توافقنامه انتقال زندانیان، دوره محکومیت خود را در زندان‌های کشورشان سپری کنند.

مقام های افغان هنوز در مورد تاثیر تفاهم‌نامه اخیر بر اجرای توافقنامه های قبلی جزئیات بیشتری انتشار نداده‌اند.

آمار دقیقی از تعداد زندانیان افغان در ایران در دست نیست.

نظر به گزارش‌های نهاد های حقوق بشری، شمار زیادی از شهروندان افغانستان در زندان های ایران محبوس هستند.

علاوه بر این، شمار قابل توجهی از افغان ها عمدتا به اتهام جرایم مرتبط با قاچاق مواد مخدر در محاکم ایران محاکمه و به اعدام محکوم شده اند و در انتظار اجرای حکم هستند.

سال گذشته پخش گزارش‌هایی در مورد اعدام شهروندان افغان در ایران، باعث راه افتادن تظاهرات در شهرهای مختلف افغانستان از جمله کابل و هرات شد.

هنوز مشخص نیست که آیا در جریان سفر مقام افغان به تهران، وضعیت این گروه از شهروندان افغانستان هم مورد بررسی قرار گرفته و آیا تفاهم جدید دو کشور تاثیری بر سرنوشت آنان خواهد گذاشت یا نه.

محاکم ایران برای بسیاری از جرایم مرتبط با مواد مخدر مجازات اعدام صادر می کنند اما در افغانستان، این جرایم الزاما حکم اعدام ندارد.

مطالب مرتبط