روزنامه‌های کابل: چهارشنبه اول جوزا

پیامدهای سفر رئیس جمهوری افغانستان به هند و نگرانی سازمان ملل متحد از تعدیل قانون منع خشونت علیه زنان در افغانستان، مهم‌ترین عناوین مطالب تحلیلی روزنامه‌های چهارشنبه اول جوزا/خرداد کابل است.

روزنامه سروش ملت می‌نویسد که توازن در مدیریت سیاست خارجی و حفظ روابط با پاکستان و هند، برای افغانستان بسیار مهم است و عدم تعادل در مدیریت این روابط، هزینه‌های سنگینی را بر افغانستان تحمیل خواهد کرد.

سروش ملت می‌افزاید که مشکلات مرزی میان افغانستان و پاکستان در این اواخر، روابط این دو کشور را تیره کرده و درست در همین زمان رفت و آمد میان دهلی و کابل بیشتر شده، این موضوع برای اسلام آباد گران خواهد آمد و پاکستانی‌ها تلاش خواهند کرد این روابط را برهم بزنند.

به باور نویسنده سروش ملت، توازن، حلقه‌ای گم شده در سیاست خارجی افغانستان است.

روزنامه جامعه باز نیز می‌نویسد که با توجه به رقابت‌ها و تنش‌ها میان هند و پاکستان، مدیریت روابط افغانستان با هند از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا افغانستان با پاکستان جدا از درگیری و ‌تنش‌ها، هم مرز و دارای مشترکات زیاد و نیازمند به همدیگر است.

روزنامه وحدت نیز می‌نویسد که عملیات سنگین طالبان علیه مردم افغانستان در ولایات جنوبی به خصوص هلمند پاسخ پاکستان به افغانستان بوده است.

وحدت افزوده که حکومت جدید پاکستان در تلاش پاسخ دادن به تنش‌های مرزی و سفر پر سر و صدای آقای کرزی به هند است.

اما روزنامه ماندگار می‌نویسد که رئیس جمهور کرزی در این اواخر دچار توهم شده که برگزاری انتخابات، به نفع او نیست و احتمال دارد که در نتیجه انتخابات، برای وی و متحدانش اتفاق‌های خطرناکی بیافتد.

ماندگار افزوده که سفر آقای کرزی به هند به هدف تحکیم مناسبات با این کشور نه، بلکه به هدف ایجاد تنش‌های بیشتر در منطقه انجام شده است.

به باور نویسنده ماندگار، آقای کرزی می‌داند که نزدیکی با هند به معنای تشدید دشمنی با پاکستان به شمار می‌رود.

روزنامه سخن جدید نیز به ناامنی‌های اخیر در این کشور پرداخته و می‌نویسد هرچند در ظاهر امر این خشونت‌ها به نحوی در راستای سفر کرزی به هند و خشم پاکستان نسبت داده شده، اما احتمال راه اندازی سناریوهای پشت پرده نیز دور از تصور نیست.

سخن جدید می‌نویسد که قرار است سال آینده میلادی، نیروهای خارجی، افغانستان را ترک کنند اما تا هنوز بسیاری از اهداف مورد نظر غربی‌ها به خاطر حضور در افغانستان برآورده نشده است.

روزنامه ۸‌صبح به نگرانی سازمان ملل متحد از تعدیل قانون منع خشونت پرداخته و می‌نویسد که این قانون نباید با شتاب وارد آجندای جلسه عمومی پارلمان می‌شد. این شتاب غیرضروری، به برخی از نمایندگان فرصت داد، تا علیه آن موضع‌گیری تند کنند.

۸‌صبح افزوده، اگر طرح قانون پیش از ورود به جلسه عمومی مجلس نمایندگان، به پختگی لازم می‌رسید و نمایندگان طرفدار تصویب این قانون، برای آن به قدر کافی تلاش می‌کردند، جلسه عمومی به صحنه "رجزخوانی" علیه قانون منع خشونت علیه زن، بدل نمی‌شد.

به باور نویسنده ۸‌صبح، نمایندگانی که خود را طرفدار قانون منع خشونت علیه زن معرفی می‌کنند نیز در پی کسب امتیاز از سازمان‌های بین‌المللی طرفدار حقوق بشر بودند.

۸‌صبح می‌نویسد که حال از موضع‌گیری سازمان ملل برمی‌آید که نهاد‌های بین‌المللی نیز نگران‌اند که در صورت تعدیل این قانون به نفع باورهای بنیادگرایانه، کمک‌های جهانی دچار مشکل شود. این جنجال و دردسر را نمایندگانی به‌وجود آوردند که می‌خواستند، قهرمان تصویب قانون منع خشونت علیه زن شوند.

مطالب مرتبط