وضعیت افغانستان در گزارش سالانه عفو بین الملل

عفو بین الملل
Image caption گزارش عفو بین الملل به حوادث سال ۲۰۱۲ افغانستان پرداخته است

عفو بین الملل در گزارش جدید خود اعلام کرده که بیش از دوهزار و هفتصد غیرنظامی در خشونتهای افغانستان در جریان سال ۲۰۱۲ کشته و چهارهزار و هشتصد نفر دیگر زخمی شده اند.

عفو بین الملل می گوید که مسول ۸ درصد این کشتار نیروهای بین المللی‌ به رهبری ناتو و نیروهای طرف‌دار دولت افغان بوده و متباقی در اثر حملات شورشیان کشته شده اند.

گزارش نوشته که لایحه رهبری طالبان در سال ۲۰۱۰ که از جنگجویان این گروه خواسته بود غیرنظامیان را هدف قرار ندهند، بی نتیجه مانده است و بیشتر غیرنظامیان قربانی حملات آنها می شوند.

این سازمان همچنین گزارش کرده که در زندانهای افغانستان هنوز زندانیان مورد بدرفتاری و شکنجه قرار می گیرند. اما افزوده که دولت افغانستان برای جلوگیری از این وضعیت تلاشهایی را انجام داده است.

عفو بین الملل در بخش دیگری از این گزارش به وضعیت زنان در افغانستان پرداخته و گفته که خشونت در برابر زنان در نهادهای رسمی افغانستان و همچنین در سطح جامعه به صورت گسترده دیده می‌شود.

این گزارش همچنین گفته که دولت افغانستان در سال ۲۰۱۲ تلاش کرده کنترل بیشتری بر کارهای رسانه‌ای و روزنامه نگاران اعمال کند. این گزارش گفته که شماری از روزنامه نگاران از سوی مقامات رسمی و همچنین گروه های مسلح غیرمسئول تهدید شده اند.

عفو بین الملل تاکید کرده که ادامه خشونتها در افغانستان باعث شده بیش از ۴۵۹ هزار نفر در داخل افغانستان از خانه‌های خود بیجا شوند. این گزارش افزوده که این بیجاشدگان داخلی در وضعیت نامناسبی بسر می برند و دسترسی آنها به آب، خدمات بهداشتی و آموزش و پرورش محدود بوده است.

عفو بین الملل در ادامه گزارش خود نسبت به کاهش توجه جامعه جهانی به افغانستان هشدار داده است. این گزارش به نقل از سازمان ملل متحد نوشته که کمکهای انسان دوستانه به افغانستان، از سال ۲۰۱۱ تا حالا حدود پنجاه درصد کاهش یافته است.

این آمار در حالی منتشر می شود که افغانستان در مرحله حساسی قرار دارد. قرار است نظامیان بین المللی تا یک سال دیگر به ماموریت خود در افغانستان رسما پایان دهند.

ناظران نگران هستند که کاهش توجه جامعه جهانی به افغانستان و کمتر شدن کمک ها به این کشور، تاثیرات بدی بر توسعه در افغانستان داشته باشد.

مطالب مرتبط