حمایت نهادهای مدنی از اعتصاب غذای دانشجویان در کابل

Image caption نزدیک به هفتاد دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل از پنج روز به اینسو در اعتصاب به سر می‌برند

در پنجمین روز اعتصاب غذایی دانشجویان یکی از دانشکده‌های دانشگاه کابل، شماری از نهادهای جامعه مدنی از حکومت خواسته اند که به "تقاضای‌های قانونی" دانشجویان رسیدگی کند.

نهادهای جامعه مدنی امروز در محل اعتصاب دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل رفته و هشدار داده اند تا زمانی که نهادهای مسئول به مطالبات دانشجویان توجه نکند، اعتصاب همچنان ادامه خواهد داشت.

احمدشاه ستانکزی مسئول نهاد دهکده صلح و از فعالان جامعه مدنی در کابل گفت که از اعتصاب غذایی دانشجویان پشتیبانی می‌کنند و مسئولان حکومتی به ویژه وزیر تحصیلات عالی افغانستان موضع خود را در برابر تقاضاهای دانشجویان روشن کند.

نزدیک به هفتاد دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل روز دوشنبه ۳۰ ثور/اردیبهشت با تجمع در نزدیک شورای ملی افغانستان اعتصاب غذایی خود را به دلیل آنچه "ضعف علمی، مدیریتی و اخلاقی" مسئولان این دانشکده می‌خوانند، آغاز کردند.

گزارش شده است که نزدیک به بیست دانشجو تاکنون به دلیل اعتصاب غذایی راهی بیمارستان شده‌اند. تعداد زیادی از دختران دانشجو هم با تجمع در برابر شورای ملی افغانستان از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی حمایت کرده اند.

آقای ستانکزی که به نمایندگی از تعدادی از نهادهای مدنی صحبت می‌کرد همچنین گفت که مشکلات تنها در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل خلاصه نمی‌شود بلکه تمام نهادهای تحصیلات عالی و دانشگاه‌های افغانستان به نحوی نیاز به اصلاحات دارند.

او افزود: "این یک مشکل تازه نیست بلکه از سال ها به این طرف دانشجویان با انواع مشکلات قومی، زبانی، مذهبی و تبعیض جنسیتی مواجه بوده اند، ولی حالا دانشجویان تنها نیستند بلکه نهادهای جامعه مدنی هم می‌خواهند که اصلاحات به میان بیاید و مانع حق تلفی، ظلم گرفته شود چون حالا وقت طالبان و جنگ‌سالاران گذشته و دوره دموکراسی است."

در همین حال یک عضو دیگر نهادهای جامعه مدنی که به محل اعتصاب دانشجویان آمده بود گفت که مدارک و موارد ادعاهای دانشجویان را بررسی می‌کنند و پس از تکمیل تحقیقات گام‌های عملی بر می‌دارند.

نمایندگان نهادهای مدنی گفته اند که برای تحقق مطالبات دانشجویان، از هر وسیله فشار کار خواهند گرفت.

غلام‌حصرت صادقی نماینده دانشجویان اعتصاب کننده گفت که دلیل اعتصاب دانشجویان "ضعف علمی، مدیریتی و ضعف اخلاقی" در دانشکده علوم اجتماعی است.

او گفت که مسئولان دانشکده استفاده از الفاظ رکیک به دانشجویان فحش داده و دانشجویان را توهین کرده است و با وجودی که این موضوع با شورای عالی وزارت تحصیلات عالی و وزیر تحصیلات عالی در میان گذاشته شده اما تاکنون گام های عملی برداشته نشده است.

هاجر احسانی دانشجوی فلسفه و جامعه‌شناسی دانشگاه کابل گفت که دانشجویان معترض خواسته اند که رئیس و یکی از استادان دانشکده علوم اجتماعی از کار برکنار شوند.

در همین حال سیداکرام از اعضای هیات اداری مجلس نمایندگان افغانستان به بی‌بی‌سی گفته است که مجلس نمایندگان هیاتی را برای بررسی ادعاهای دانشجویان موظف کرده است. آقای اکرام گفته است که او عضویت این کمیسیون را دارد و شکایات دانشجویان را با وزیر تحصیلات عالی درمیان گذاشته اند.

این عضو مجلس از قول مسئولان وزارت تحصیلات عالی گفته است که ادعاهای دانشجویان را بررسی خواهند کرد.

مطالب مرتبط