هشت کشته در ادامه درگیری نیروهای دولتی و طالب‌ها در بدخشان

Image caption ولسوالی وردوج یکی از ولسوالی کوهستانی و نا آرامی ولایت بدخشان به حساب می آید

مقامات محلی در شمال شرق افغانستان اعلام کردند که به دلیل درگیری میان نیروهای امنیتی افغان و نیروهای طالب ۵ شورشی مسلح و سه سرباز امنیتی افغان کشته شده‌اند.

قربانعلی همزی خبرنگار بی‌بی‌سی در این ولایت می‌گوید که درگیری از دو روز تاکنون در ولسوالی وردوج ولایت بدخشان شروع و اکنون نیز ادامه دارد.

میر جهان بیدار، مسئول مبارزه با تروریسم ولایت بدخشان با تایید این خبر به بی‌بی‌سی گفت که ۷ شورشی مسلح و یک سرباز امنیتی نیز زخمی شده‌اند.

او افزود که نیروهای امنیتی برای پاکسازی نیروهای شورشی به ولسوالی اعزام گردیده است.

چندی قبل سخنگوی وزارت داخله افغانستان اعلام کرد که نا امنی در ولایت بدخشان به این دلیل افزایش یافته که دولت افغانستان برنامه دارد تا جاده‌ای را به طول ۷۵ کیلومتر در این ولایت احداث کند تا افغانستان از طریق مرز زمینی به کشور چین وصل شود.

صدیق صدیقی بدون ذکر نام کشور خاصی، گفت: " کشورهایی که در شرق افغانستان موقعیت دارند، زمانی که از احداث آگاه شدند اقدام به نا امن کردن این ولایت نمودند تا افغانستان محتاج این کشور باشد."

در یک ماه گذشته ولسوالی وردوج ولایت بدخشان شاهد درگیری‌های خونین میان طالبان و نیروهای امنیتی افغان بوده است.

براساس گفتگوهای که بی‌بی‌سی با شهروندان افغان ساکن این ولسوالی انجام داده گروه طالبان در نود درصد ولسوالی وردوج حضور دارند.

به گفته ساکنان این ولسوالی، به استثنای روستای 'چاکران' و سه روستای منطقه 'ترکها' که در کنار جاده عمومی موقعیت دارند، در بقیه روستاهای این ولسوالی، افراد مسلح مخالف دولت پایگاه‌های خود را ایجاد کرده‌اند.

ولسوالی وردوج یکی از ولسوالی‌های بیست و هفت گانه بدخشان است که برای طالبان از نظر استراتژیک دارای اهمیت است.

مطالب مرتبط