روزنامه‌های کابل: شنبه ۴جوزا

حمله انتحاری کابل، کشته شدن سرباز بریتانیایی و انتقادات هاشمی رفسنجانی از مقامات ایران مهمترین عناوین هستند که روزنامه‌های روز شنبه کابل، به آنها پرداخته‌اند.

روزنامه ۸صبح در سرمقاله خود نوشت که هدف از طالبان وحشت‌آفرینی و کشتار است. آنان فکر می‌کنند که با کشتن و ترساندن مردم افغانستان و جهان می‌توانند افکار و حاکمیت خود را بر جامعه تحمیل کنند.

نویسنده این روزنامه افزوده است که حمله تروریست‌های انتحاری به نهادهایی که ضریب امنیتی‌شان بالا است نشان می‌دهد که در ارگان‌های اطلاعاتی هنوز مشکلات و خلاء های جدی وجود دارد. انتظار مردم افغانستان این است که حد اقل کابل با مشکل جدی مواجه نباشد.

۸صبح افزوده که نیاز است در کنار تقویت ارگان‌های اطلاعاتی، دولت به مجازات کسانی که از تروریست ها حمایت می‌کنند نیز بپردازد. زیرا تردید وجود ندارد که تروریست‌ها و شبکه‌های انتحاری شبکه‌های حمایتی قوی را در داخل شهر کابل دارند که محل اقامت و زمینه انتقال آنان را فراهم می‌کنند.

این روزنامه تاکید کرده که با خروج نیروهای بین المللی از افغانستان جامعه جهانی باید مشکل پایگاه‌ها و مراکز آموزشی تروریست‌ها را در افغانستان جدی بگیرد. هر کس می‌داند که این‌گونه حملات نیاز به ماه‌ها هماهنگی و برنامه‌ریزی دارد و برای اجرای آن افراد نیاز به آموزش دارند.

۸صبح در نهایت تصریح کرده که مصئونیت پایگاه‌ها و مراکز آموزش تروریسم در پاکستان نه تنها افغانستان را تهدید می‌کند که امنیت جهانی را به خطر ‌انداخته‌است. مبارزه با این روند تنها با هواپیما‌های بدون سرنشین امکان ندارد. جامعه جهانی باید به صورت مشترک و هماهنگ بر ارتش پاکستان فشار آورند تا علیه مراکز آموزش تروریسم و پایگاه‌های آنان اقدام کند.

روزنامه ماندگار نیز با طرح این پرسش که چگونه انتحاری‌ها به قلب کابل نفوذ می‌کنند؟ نوشته است که ضعف نیروهای اطلاعاتی و عدم سرمایه گذاری دولت در این بخش عامل عمده در نفوذ حمله کنندگان انتحاری به داخل شهر کابل می باشند.

این روزنامه در ادامه گفته است اعلام زمان خروج نیروهای خارجی مستقر در افغانستان از سوی کشورهای متبوع شان نیز باعث شده که طالبان به سرباز گیری مجدد از روستا بپردازد. آنان تبلیغ می‌کنند که بعد از سال ۲۰۱۴ دوباره قدرت را در کشور به دست خواهند گرفت.

روزنامه چراغ نیز با اشاره به کشته شدن یک سرباز بریتانیایی در این کشور نوشته است که انگلیس هزینه همدستی با آمریکا را می پردازد.

این روزنامه افزوده است که قاتل این سرباز در مقابل دروبین گفت که مسلمان ولی شهروند بریتانیا است. او افزود که به تلافی سیاست دولت بریتانیا در عراق و افغانستان دست به چنین اقدامی زده است.

نویسنده روزنامه افزوده‌ است که بمب گذاری بوستون و حمله به سرباز بریتانیایی مشابهت و همخوانی دارند. دو جوان از خاستگاهای مشابه دست به اقدام مشابه می‌زنند که بدون تردید این آخرین مورد نیز نخواهد بود.

چراغ نوشته هنگامی که انگلیس به ندای جورج بوش رئیس جمهور سابق آمریکا برای حمله به عراق لبیک گفت و از جنگ افغانستان، کشتار مردم در سوریه، فلسطین و پاکستان حمایت کرد، مشخص است که حملات تروریستی در داخل لندن افزایش یابد.

این روزنامه تاکید کرده که همراهی و همدستی این کشور در کشتار مسلمانان نمی‌تواند بر احساسات جریحه دار شده مسلمانان آب سرد اعتماد بریزد.

چراغ نوشته که باید چاره دیگر اندیشید. جلو این گونه حملات نه با تدابیر امنیتی و نه با جابجای نوکران در راس هرم کشورها و نه با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین گرفته خواهد شد. احترام به ارزشها، احساسات، سنتهای مسلمانان و دست کشیدن از حمایت صهیونیست می تواند راه تفاهم را میان بریتانیا و مسلمانان باز کند.

روزنامه باور نیز به انتقاد هاشمی رفسجانی از مقامات ایرانی پرداخته و نوشته که او به هوادارانش گفته آنان که با نامزدی وی مخالفت کرده نادان و بی کفایت هستند.

این روزنامه به نقل از هاشمی افزوده که بدتر از این حتی با سناریو و راه‌های تخریبی از پیش تعیین شده نمی‌شد کشور را اداره کرد.

باور در ادامه افزود که هاشمی گفته که من نمی‌خواهم وارد فضای اظهارات و تبلیغات آنها شوم، اما نادانی انسان را اذیت می‌کند. اینها نمی فهمند که چه می‌کنند؟

مطالب مرتبط