درخواست نظامی کرزی از هند، آیا پاسخ مثبت خواهد بود

Image caption حامد کرزی در دوازده سال گذشته، ۱۹ بار به هند سفر کرده است

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان در دیدار رسمی اش ازهند فهرست تسلیحات وتجهیزاتی را که ارتش افغانستان به آن نیازدارد به دولت هند سپرد.

با آنکه مقامات هند و افغانستان توافق کرده اند جزئیات این فهرست را افشا نکنند اما رسانه‌های هندی مواردی از این فهرست را افشا کرده اند.

رئیس جمهورکرزی پس از دیدار و گفت‌وگو با رهبران هند به خبرنگاران گفت:" ما فهرست نیازمندی‌های خود را به مقامات هندی سپردیم اکنون تصمیم در این زمینه مربوط به هنداست."

آنگونه که برخی از رسانه های هندی نوشته اند، توپهای ۱۰۵ملی متری، هواپیماهای انتونوف ۳۲ ساخت روسیه، تجهیزات احداث پلهای استحکام و وسایط حمل و نقل برای ارتش از مهم ترین اقلام این فهرست است.

توپهای ۱۰۵ملی متری و توپهای نوع A۲.A۱۸، از سلاحهای قوی است که سال‌هاست ارتش هند از آن استفاده می‌کند، اما در نظر دارد آنرا از استفاده ارتش خود خارج کند و به جای آن استفاده از توپهای ۱۵۵ ملی متری نوع M۷۷۷ آمریکایی را آغاز کند.

توپهایی که در حال حاضر ارتش آمریکا از آن در افغانستان کار می‌گیرد.

افغانستان در حال حاضر توپهای ۱۳۰ ملی متری دست دوم روسی را دراخیتار دارد که از سوی سلواکیا و بوسنیا به عنوان کمک دریافت کرده است.

یکی دیگر از نیازهای ارتش افغانستان، هواپیماهای نوع انتونوف ۳۲ ساخت روسیه است، که ظاهرا شامل فهرست حامد کرزی است.

این هواپیما درسال ۱۹۷۶ ساخته شده و هند مشتری اصلی آن در آن زمان بود.

هند ۱۲۵ فروند انتونوف دارد. که بیشتر از صد فروند آن را برای نوسازی به اوکراین فرستاده تا تجهیزات مختلفی از قبیل سیستم جلوگیری از تصادم، هشدارنزدیک شدن به زمین، راه یاب ماهواره ای ،تجهیزات اندازه گیری و ارتفاع سنج رادیویی، رادار جدید و سیستم جدید اکسیجن در آن نصب کند.

افغانستان نیز شش فروند از این نوع هواپیما دارد که درسال ۱۹۸۷از روسیه خریده بود و دوسال پیش تاریخ استفادهء آن پایان یافته و افغانستان می خواهد آنهار برای نوسازی به اوکراین بفرستد. قیمت یک هواپیمای جدید انتونوف ۳۲ بین ۶- ۹ میلیون دلار است.

هنوز مشخص نیست که اگر هند حاضر شود این تسلیحات را به افغانستان بدهد، در بدل پول خواهد بود یا به عنوان کمک بلاعوض.

هند در یازده سال گذشته به ارزش ۲ میلیارد دلار به افغانستان کمک کرده است.

پیامی برای پاکستان

افغانستان علاوه بر اینکه در یادزه سال گذشته پاکستان را متهم به حمایت از نیروهای شورشی مخالف دولت افغانستان می‌کند، اخیرا تنش‌های مرزی بین دو کشور افزایش یافته و چندی پیش یک پلیس مرزی افغان نیز در یک درگیری مسلحانه با نیروهای پاکستانی جان باخت.

علاوه بر آن ماه‌هاست که مقامات ولایت کنر نیروهای پاکستانی را به حملات توپحانه بر مناطق مسکونی در نزدیک مرز متهم می‌کنند.

با آنکه نوعیت سلاحهایی که افغانستان از هند درخواست کرده طوری نیست که بتواند بازی را در تنش‌های بین افغانستان و پاکستان تغییردهد، ولی می‌تواند هشداری باشد به پاکستان که درصورت ادامه حمایت از شورشیان افغان و یا فشار‌های مرزی، افغانستان زمینه را برای گسترش حضور هند در افغانستان مساعد خواهد کرد.

نگرانی های هند

افغانستان در یازده سال گذشته بارها از آمریکا و متحدان غربی‌اش خواسته است نیازهای سلاحهای سنگین ارتش ۱۹۵ هزار نفری آنرا بر آورده کنند، حتی حامد کرزی چندین بار به متحدان غربی‌اش هشدار داد که هرگاه سلاحهای سنگین در اختیار نیروی زمینی و هوایی افغانستان قرار ندهند کشورش برای دریافت این سلاحها به دیگران رجوع خواهدکرد.

اما ظاهرا کسی به وی گوش نداده است.

حالا این هم مشخص نیست که آیا هندحاضر خواهدشد سلاحهایی راکه افغانستان مطالبه کرده در اختیارش قرار دهد یا خیر.

با آنکه در جریان دیدار اخیرحامد کرزی از دهلی ،رهبران هند تاکید کردندکه هند در دوران اتتقال در کنار افغانستان خواهد بود و حتی سخنگوی وزارت خارجه هند گفت که هند برای همیشه در افغانستان حضور خواهدداشت، تحیللگران به این باورند که مواردی وجود دارد که می تواند مایه نگرانی هند برای دادن تسلحیات سنگین به ا فغانستان شود.

برخی از تحلیلگران به این باورند که هند هنوز مطمئن نیست که آیا پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان در پایان سال۲۰۱۴ ارتش ۱۹۵ هزار نفری افغانستان یکپارچه باقی خواهدماند؟ زیرا این احتمال وجود دارد که ارتش همانطوری که از گروهای مجاهدین سابق تشکیل شده دوباره بدست جنگ سالاران بیافتد.

نگرانی دیگر هنداین است که معلوم نیست جای حامد کرزی را چه کسی پر می‌کند.

هرگاه رهبر آینده افغانستان طرفدار پاکستان باشد چه خواهد شد؟ مشخص است که هندحاضر نیست کمک‌های سخاوتمندانه نظامی اش در آینده در اختیار یک دولت طرفدار پاکستان قرار گیرد و مهمتر از همه اینکه هند شاید حاضر نباشد حمایت نظامی از ارتش افغانستان امیدی را لطمه بزند که هند برای بهبود مناسبات دوجانبه با حکومت جدید پاکستان به رهبری نواز شریف دارد.

مطالب مرتبط