'درگیری در کابل با مرگ یک پلیس و پنج مهاجم انتحاری پایان یافت'

Image caption مرکز شهر کابل مورد حمله گروه طالبان قرار گرفت

مقام‌های امنیتی افغان می‌‌گویند، بعد از نزدیک به شش ساعت درگیری در کابل میان نیروهای امنیتی و مهاجمان انتحاری، این حمله با مرگ یک پلیس و پنج حمله کننده انتحاری پایان یافت.

عصر روز جمعه، گروهی از مهاجمان انتحاری دفتر سازمان بین المللی مهاجرت سازمان ملل (IOM) را هدف قرار دادند.

صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت امور داخله/کشور، ساعت ده و نیم شب به وقت محلی در فیس‌بوک خود خطاب به شهروندان کابل نوشت:"کابلی های عزیز راحت بخوابید، همه مهاجمان کشته شده اند، و محل تصفیه شده است".

آقای صدیقی همچنین به بی‌بی‌سی فارسی گفت:"بد‌بختانه یک پلیس ملی هم به شهادت رسیده است و چهارتن دیگر مجروح شده اند. ۹ تن دیگر از مجروحین غیر نظامیان هستند."

از میان زخمی‌های این حادثه، ۵ تن شهروندان خارجی اند، از جمله یک شهروند ایتالیا و چهار نیپالی که در دفتر ملل متحد کار می کردند.

تا نزدیک ساعت یازده شب به وقت محلی صدای تیراندازی پراکنده به گوش می‌رسید.

هدف اصلی دفتر ملل متحد

حوالی ساعت چهار عصر به وقت محلی، انفجار مهیبی در مرکز شهر کابل، پایتخت را لرزاند. بعد تر معلوم شد که گروهی از مهاجمان انتحاری در ناحیه چهارم کابل به یکی از دفاتر ملل متحد حمله کرده اند.

این دفتر در نزدیکی وزارت داخله افغانستان واقع است. زایشگاه ملالی، شفاخانه مربوط به امنیت ملی افغانستان از دیگر ساختمانهای مهم در این محل است.

ذبیح الله مجاهد، که خود را سخنگوی طالبان معرفی می‌کند، در صحبت با بی‌بی‌سی مسئولیت این حمله را پذیرفت.

همچنین در اعلامیه‌ای که از آدرس سخنگوی طالبان به رسانه‌ها فرستاده شده آمده است که هدف مهاجمان مهمانخانه‌ای است که به گفته آنها مربوط به سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا) است.

پس از نخستین انفجار، درگیری میان نیروهای افغان و شورشیان آغاز شد. این درگیری تا ساعت یازده شب به وقت کابل ادامه یافت و در این مدت، هفت بار صدای انفجار قوی کابل را تکان داد.

ژنرال ایوب سالنگی، فرمانده پلیس کابل در لحظات نخست درگیری، این حمله را یک حمله سازمان یافته و پیچیده توصیف کرد.

مقام های امنیتی از همان آغاز حمله گفتند که پنج مهاجم انتحاری، به یکی از دفاتر مربوط به سازمان ملل حمله کرده اند که یکی از آنها در نخستین انفجار، کشته شده است.

سرانجام صدیق صدیقی سخنگوی وزارت داخله حوالی ده و نیم شب، اعلام کرد که همه مهاجمان کشته شده اند و درگیری پایان یافته است.

آیا شما از نزدیک شاهد این حوادث بوده اید؟ نظرات و چشم دیدهای خود را برای ما بنویسید

هرچند حتی پس از اظهارات او مبنی بر پایان درگیری، نیز صدای شلیک شنیده شد.

این دومین حمله تروریستی در دو هفته گذشته در کابل است.

یک مهاجم انتحاری دو هفته پیش، روز پنجشنبه ۲۶ ثور/اردیبهشت (۱۶ می) موتر/ماشین حامل خود را در منطقه شاه‌شهید کابل به کاروان نیروهای خارجی کوبید.

در این حادثه دست کم دوازده نفر از جمله دو سرباز نیروهای خارجی و چهار کارمند غیرنظامی ناتو کشته شدند.

مسئولیت انفجار دو هفته پیش را، حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار به عهده گرفت.

مطالب مرتبط