واکنش نیروهای امنیتی افغان به حمله انتحاری، سریع یا محتاط

Image caption مهار شورش و پایان دادن به اشغال محل که در تسخیر شورشیان در می‌آید، همواره کار پیچیده‌ای بوده

در حالی‌که ریاست جمهوری افغانستان، سفارت آمریکا و ناتو از واکنش نیروهای امنیتی کشور در پایان دادن به حمله دیروز شورشیان تقدیر کرده‌اند، کارشناسان نظامی می‌گویند این نیروها سرعت عمل لازم را نداشته‌اند.

عصر دیروز یکی از مهاجمان خودرو بمب‌گذاری‌شده خود را در محل شهر نو کابل منفجر کرد و سه تن دیگر که به اسلحه سبک و سنگین مسلح بودند وارد ساختمان دفتر سازمان بین المللی مهاجرت شدند.

حامد کرزی با حمله شدید به شورشیان، از شجاعت، فداکاری و سرعت عمل نیروهای امنیتی کشور در این حادثه که به اسرع وقت تروریستان را از پا در آوردند و از تلفات هموطنان افغان جلوگیری کردند، تمجید کرد.

۷ ساعت جنگ

مقاومت و تبادل آتش شورشیان وابسته به طالبان حدود هفت ساعت طول کشید و در نیمه‌های شب وزارت داخله افغانستان از یکسره کردن عملیات خبر داد.

ژنرال عتیق‌الله بریالی، معاون پیشین وزارت دفاع افغانستان که مسائل امنیتی را در کابل زیر نظر دارد می‌گوید، افغانستان با پدیده حملات هماهنگ شورشیان کاملاً آشنا شده و باید تدابیر لازم را داشته باشد.

او می‌گوید هفت ساعت زمان برای مهار یک گروه چهار نفری شورشیان، خیلی طولانی است و تیراندازی اکثر سربازان، بدون هدف بوده‌است.

ژنرال خداداد، کوماندوی پیشین ارتش افغانستان هم با ژنرال بریالی هم‌نظر است.

او می‌گوید: "زمان زیادی گرفت که این حمله تروریستی پایان یابد. این کار پلیس عادی نیست. ما باید کوماندوهای ویژه با سلاح‌های ویژه و تجهیزات کوماندویی داشته باشیم که بتوانند عملیات‌های برق‌آسا اجرا کنند."

این هر دو کارشناس نظامی افغان معتقدند که نیروهای ویژه 'مهار شورش' که در افغانستان شکل گرفته انگیزه قوی در خودگذری ندارند و به مشکل و با ترس خود را به محل حادثه که شورشیان در گوشه‌ای پناه می‌گیرند، می‌رسانند.

کار سخت نیروهای امنیتی

مهار شورش و پایان دادن به اشغال محل که در تسخیر شورشیان در می‌آید، همواره کار پیچیده‌ای بوده.

در هند در حملات سال ۲۰۰۸ مبمی، کوماندوها تنها بعد از ۶۰ ساعت توانستند ۹ شورشی را که هتل‌های مجلل، ایستگاه قطار و مرکز یهودیان را هدف گرفته بودند، از پا در آرند.

اما ژنرال بریالی می‌گوید که هند آمادگی و انتظار چنین حمله را نداشت و ساعت ها طول کشید تا کوماندوها از قرارگاه‌های خود به محل رویداد برسد. در حالی که داستان افغانستان به گونه‌ای دیگر است.

با این امین‌الله حبیبی، کارشناس مسال نظامی و سخنگوی ناتو در کابل از واکنش نیروهای امنیتی افغان استقبال می‌کند.

او می‌گوید: "اینها نیروی اند که تازه تشکیل شده اند. معمولاً سرعت عمل خوبی دارند. عملیات از این نوع جسارت می‌خواهد و مهم حفظ جان دیگران دیگران است و توطئه خنثی شود."

به نظر این مشاور ناتو، در پایان دادن به حملات شورشی، آنچه مهمتر از زمان است، محافظت از جان غیرنظامی است. "

دولت افغانستان همین چند سال پیش برای مهار حملات هماهنگ شورشیان، دست کمک به نیروهای ناتو دراز می کرد.

اما از مدتی است که این دیگر نیروهای افغان اند که از پی اجرای عملیات‌های این چنینی بر می آیند. گاهی در زمان کوتاه‌تر و گاهی با احتیاط و زمان بیشتر.

مطالب مرتبط