نخستین واکنش وزیر تحصیلات عالی به اعتصاب غذای دانشجویان

عبیدالله عبید، وزیر تحصیلات عالی افغانستان برای نخستن بار در هفتمین روز اعتصاب غذای دانشجویان، واکنش نشان داده و گفته است که رئیس دانشکده علوم اجتماعی را به حالت تعلیق درآورده و معاون او را به عنوان سرپرست گماشته است.

اما دانشجویان، می‌گویند برکناری رئیس این دانشکده، یکی از خواستهای آنها است و آنها تا رسیدن به تمامی خواستهای خود، به اعتصاب ادامه می دهند.

هفت روز قبل ۷۰ دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی در اعتراض به "تبعیض، ضعف مدیریت و برخورد نادرست" در این دانشکده، به اعتصاب غذای نامحدود دست زدند و حالا شمار آنها به ۸۱ نفر رسیده است.

دیروز (۴ جوزا/خرداد) آقای عبید در پی دیدار با شماری از نمایندگان مجلس، تصمیم گرفت که وظیفه غلام فاروق عبدالله رئیس این دانشکده به حال تعلیق درآید و معاون او سرپرست دانشکده شود، اما دانشجویان به این تصمیم قانع نشدند.

وزیر تحصیلات عالی در پاسخ به این سوال که اقدام بعدی شما چیست، به بی‎بی‎سی گفت: "با در نظر داشت عواقب مسئله و با در نظر داشت ابعاد مختلفش، در آن جا [رهبری وزارت و نمایندگان مجلس] تصمیم گرفتند، از طریق تلویزیون ملی اعلان شد. گپ ما همان است."

آقای عبید تاکید کرد این تصمیم براساس "اصول و قوانین اکادمیک" و "تفاهم با نمایندگان مجلس" اتخاذ شده و مشکل دانشجویان هم "در حال حل شدن است"، اما دانشجویان می‎گویند تعلیق رئیس دانشکده، مشکل را حل نمی کند.

اسحاق جویا، یکی از دانشجویان معترض به بی‎بی‌سی گفت: "خواست اصلی ما آوردن اصلاحات و تغییر در دانشکده علوم اجتماعی است. خواستار برکناری غلام فاروق عبدالله رئیس و فیصل امین استاد این دانشکده هستیم. برای این‎که آنها را سدّ راه اصلاحات می‎دانیم. با برکناری این دو زمینه اصلاحات در دانشکده علوم اجتماعی مساعد می‎شود."

Image caption وزیر تحصیلات عالی: گپ ما همان است

این خواست دانشجویان، با حمایت گسترده گروه‎های مختلف اجتماعی، نهادهای حقوق بشری، جامعه مدنی و شماری از نمایندگان مجلس و دانشجویان همراه بوده است.

روز یکشنبه این گروه‌ها و نهادها با حضور در محل اعتصاب دانشجویان، در برابر ورودی مقر پارلمان، از خواست‎های آنها حمایت کردند و از وزارت تحصیلات عالی خواستند که این خواست‎ها را بپذیرد.

این در حالی است که ده‌ها دانشجوی دختر و پسر دیگر هم به حمایت از خواست‎های دانشجویان معترض و در کنار آنها تحصن کرده اند.

هفت روز اعتصاب غذا، بیش از ۴۰ تن از معترضان را به بیمارستان فرستاد، اما آنها با کمی بهبود، دوباره به جمع معترضان پیوستند.

با این حال، برخی از دانشجویان در پاسخ به کسانی که آنها را به دست برداشتن از اعتصاب غذا تشویق کرده، گفته‎اند که اگر خواست‎های آنها تحقق نیابد، احتمال آن وجود دارد که وضعیت در دانشکده‎شان بدتر از پیش شود.

دانشجویان در اعلامیه‎ای که پخش کرده‎اند، گفته‎اند تا زمانی که خواست‎های آنها برآورده نشود، دست از اعتصاب بر نمی‎دارند. آنها تاکید کرده‎اند که خود را "قربانی" می‎کنند تا دیگران "قربانی تبعیض و بی‎عدالتی نشوند".

مطالب مرتبط